Celý život si sledujem váhu

30. apr 2024

Ahojte, bude to skor vylev, ale dnes mi uz prislo tak tazko z tohto celeho. Vzdy som rada jedla, jedenie si priam vychutnavam od malicka. Mama mi vzdy rozpravala, ako som uz ako male dievcatko jedla so zatvorenymi ocami a vravela, ako velmi som z mojho oblubeneho jedla stastna. Problem je vsak ten, ze si neviem dlhodobo udrzat vahu, ktoru by som chcela. Od puberty je to boj s kg a podla mna od svojich 15-tich nebol tyzden, co by som nestala na vahe. Tu nejde o ziadnu obezitu, ale o postavu hrusky so sirokymi bokmi a stehnom. Vacsinou som sa pri vyske 168 cm pohybovala medzi 60 do najviac 70 kg, ale nikdy sa mi vahu nepodarilo udrzat a stabilizovat. Aktualne som dva roky po porode s vahou 62 kg a samozrejme znova na kalorickom deficite. Kaloricke tabulky su skvela vec a naozaj mi ukazuju uz dlhodobo ako jest, ale ak si dam napr. jeden den pauzu a doprajem si viacej sacharidov, tak mam hned o 1-2 kg viacej. Uz som bola na vahe 60 kg, v sobotu som mala s manzelom rande den, dopriala som si viacej a dnes som sa vazila a som o 2 kg tazsia...myslela som si, ze sa mi vaha pohne iba o troska, ale vazne 2 kg kvoli jednemu dnu? Pochopila by som, ak by som sa cely den prezierala, ale vobec to tak nebolo. S postavou som nikdy nebola spokojna, ani ked som viacej sportovala (aktualne nemozem kvoli zdravotnym problemom s chrbticou, pevne verim, ze mi onedlho lekar povoli a nariadi, ako mozem cvicit). Tak rada by som mala vahu 58 kg, ale uz som unavena z toho, ze si stale sledujem vahu...
Nechapem, ako to robia zeny, ktore sa stravuju bez obmedzenia, jednoducho "intuitivne" a vahu si roky drzia rovnaku 😔.

mabenn
30. apr 2024

ked ti za kratky cas vaha skoci o 2kg hore, je to voda

doriiis
30. apr 2024

A stojí ti to zato?Nevravím,že je ok ak má niekto 150 kg ale stojí ti pár kg za tieto mindraky a trápenia?

majamat
30. apr 2024

veru, to bude voda. aj nadbytocny prijem sachraidov sposobuje zadrziavanievody, aj ked nie z jednej sladkosti. skor v pripade, ak je toho viac.

evcagabi
30. apr 2024

Chyt vahu a vy*eb ju z okna. +/- u zeny je velakrat sposobene jej cyklom.

autor
30. apr 2024

@mabenn
@majamat
Hmm a ako tomu mam zabranit, ako sa odvodnit? Myslite, ze to moze sposobovat nejaky zdracotny problem? I ked som si v sobotu dopriala urcite viacej sacharidov, fakt by to mohlo sposobit, taketo zadrziavanie? Ja si kaloricke tabulky, taozaj snazim poctivo nastavovat a okrem toho, ze som v deficite, tak chcem jest aj vyvazene. Toto je napr. moj dnesny den.

januska12323
30. apr 2024

Vykašli sa na váhu.

autor
30. apr 2024

@doriiis
@januska12323
@evcagabi
Ked ono ja si uz velakrat poviem, ze uz na to fakt s*riem, ale nejde to... 😮‍💨

evcagabi
30. apr 2024

Je chore jest 1400kcal, potom ti z toho s prepacenim preskakuje ako to opisujes vo svojom uvodnom prispevku. Si otrok jedla, kcal, vahy.

bebemonika
30. apr 2024

Kašli na váhu. Ja som ju riešila až moc. Skončila som s poruchou príjmu potravy.

mabenn
30. apr 2024

Mas BMI 22...prehanas to s tym sledovanim

lujza123
30. apr 2024

Toto poznam. Našťastie prvých 33 rokov života som mohla jesť čokoľvek, potom sa to pokazilo.
Mám 40, zníženú funkciu štítnej žľazy a rôzne potravinove intolerancie, vysoká som ako ty 168 cm a vážim 64 kg, pre mňa sú to naozaj vydreté kg.
Už som zmierena s tým ze neschudnem, aspoň kým nezabere liečba na štítnu co môže zevraj trvať aj rok.
Pre mňa je úspech ze nepriberam. Režim mam veľmi prísny co sa týka stravy - aj zloženia, kalórií, času kedy jem, šport každý den hodina, striedam posilku, beh, bicykel …

Ono je to niekedy tazke, ale treba sa naučiť mať rada svoje telo také ake je. Odpustiť mu ze nema a zrejme ani nebude mat veľkosť XS.
Zdravo sa stravuj, hýb sa, nestresuj sa, to je všetko co môžeš pre seba spraviť.

Niekedy sa už viac normálnou cestou schudnut nedá, proste ta telo nepustí, mas ženský typ postavy iná nebudeš. Áno drastickou diétou by si schudla, ale zachvíľku by si to mala spat.

vanilkovazmrzka
30. apr 2024

Vaz sa raz za mesiac, rano, cca v rovnakej faze menstruacneho cyklu. A stravuj sa nadalej tak, aby si bola v deficite. Ked si jeden den das nieco naviac, o mesiac to nepocitis.

deedol
30. apr 2024

@lujza123 som na tom podobne, len vazim viac a meriam menej. Ani lieky na stitnu nepomohli, citala som nejake zahr. studie, ze niekedy to nevykompenzuju a rozdiel v bazalnom metabolizme je aj -200kcal. Dufam, ze tebe zaberu.

Autorka, to, co opisujes, ze jeden typ ppp (porucha prijmu potravy), skus pogooglit ortorexia

deti95060810
30. apr 2024

a to ešte nepíšeš aký máš vek... si predstav že prídeš do istého veku - 50 + a váha bude letieť hore... to ešte len bude nočná mora. Tiež sa toho desím.
ja mám 53 kg a výšku skoro ako ty. 167 cm
vážim sa každý týždeň .

koniarova
30. apr 2024

Prepáč, ale šibe ti? 1400 kcal? To je veľmi málo. Totálne zle na to ideš. Len si uškodíš. Poraď sa s niekým, kto tomu rozumie

simsalabim
30. apr 2024

Vies co? Mne vaha bezne kolise o 2 kila. Jeden den tak, druhy tak... zavisi to od toho, kolko som pila, od toho, v akej faze cyklu som, ci som bola v ten na velkej a kedy, ci sa vazim rano alebo vecer.... Zas vaha nie je taka smerodajna, ako to, ci to citis na obvode pasu.

luciaruz
30. apr 2024

Ja by som asi skusila odborníka. A nevymyslat kym si neuškodis uplne.

autor
30. apr 2024

@evcagabi
@koniarova
Vzhladom na to, ze mam v plane schudnut posledne 4 kg pri naozaj minimalnom pohybe (kvoli zdravotnym problemom), tak je to v poriadku a ano, vie o tom aj odbornik, manzelova sesternica je vyzivovy poradca, snou som sa radila. Samozrejme, akonahle budem na vahe, ktorej chcem byt, tak uz budem chciet vahu iba udrziavat, kde by mal byt nasledne prijem cca. 1600 kcal. Rada by som vsak vtedy uz pridala aj cvicenie, cim sa zvysi vydaj a tym logicky aj prijem.
Neplanujem jest 1400 kcal dlhodobo.

autor
30. apr 2024

@vanilkovazmrzka Ano spravim to asi tak, poviem mazelovi nech odlozi vahu, tak aby som nevedela a nech mi ju da vzdy iba raz mesacne 😁!

autor
30. apr 2024

@deti95060810 Mam 30 rokov 😮‍💨...ved prave, proste ak si vahu teraz neudrzim, tak potom, co neskor?

sense
30. apr 2024

Ženy stravujúce sa intuitívne neriešia dve kilá na váhe zo dňa na deň pretože vedia, ze to nie je tuk ale zadržaná voda v dôsledku ze mozno den dva predtým zjedli o niečo viac, alebo slané alebo sladké, alebo sú v tej či onej fáze cyklu... A vedia ze o ďalšie dva tri dni bude váha tam kde bola aj predtym. A neriešia číslo na váhe ale to ako sa citia

candii
30. apr 2024

Je blbosť pribrať za jeden deň 2 kilo. Tak isto ako nemôžeš za jeden deň schudnúť 2 kilo tak aj naopak. Aby si pribrala musíš byť dlhodobo v kalorickom pluse .. nám ženám často kolíše váha aj kvôli hormónom .. napríklad menštruácia, ovulácia ..

majlo1234
30. apr 2024

Dve kila hore dole mas aj ked sa dobre vykadis, pripadne je to voda…to je jedno. Niekto proste nema stastie na dobry metabolizmus, ale vela ozaj stihlych zien nema ani extra pozitivny vztah k jedlu. Proste ja sa rozplyvam nad burgroˇ s hranolkami a moja o 20 kg lhsia kamoska si zje bielkovinovy chleba s cottagom a je spokojna😂😂😂a preto si aj ja budem musiet proste cely zivot odopierat a strazit sa, lwbo jedlo milujem, a vo velkych mnozstva h😅

majamat
30. apr 2024

je to narocne odsledovat to.
ja som to tu na MK pisala viackrat. kldune moze byt voda zadrziavana aj z fyziologickych dovodov, ked nei si chora.

casto byva zadrzana z hormonov, nedostatku niektorych mineralov, prebytku sacharidov, z nedostatku tekutin, tiez teplo moze sposobovat zadrziavanie tekutin.

treba sa vazit v rovnakom case, je clekom fajn urobit si prehlad o tom, kedy sa vazit, mne sa v noci zadrziavaju tekutiny a rano j keby nepijem, idem na wc aj 3x v priebehu 1hod. niekedy mam najnizsiu vahu asi az 2hod po zobudeni, po totalnom odvodneni, tiez ak nie su vyprazdene creva nielenze ichbobsah nieco vazi, ale moze sa vdaka tomu zadrziavat viac vody. toto je nieco co nie je u kazdeho rovnake preto je dobre si taketo veci odsledovat.

sintra
30. apr 2024

Mas poruchu stravovania. Si posadnuta cislom na vahe. To naozaj chces do konca zivota sledovat kalorocky prijem, ci mas 1400 alebo 1600 kcal? A vies co sa stane, ked pride perimenopauza? Zacnes priberat aj na 1400 kcal a porazi ta. Pojdes na 1200? 1000?
Pribrat za jeden den 2 kg tuku nie je realne. Je uplne normalne, ze kazdy den vaha ukazuje ine cislo v urcitom rozmedzi.
Ja by som sa obratila na odbornika, ale nie na tu pani, co ta v chudnuti podporuje.

autor
30. apr 2024

@majamat Dakujem za tipy, skusim si to odsledovat 👍.

janinka007
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ivetakorbasova
1. máj 2024

Ahoj, si šťastná? Pretože z toho čo píšeš sa celý tvoj vnútorný svet točí najmä okolo jedla a tvojej postavy. Ráno vstaneš, odvážiš sa, ak je číslo menšie ako minule si šťastná celý deň, ak je vyššie máš celý deň pokazený. Následne si vážiš a zapisuješ všetko čo za ten deň zješ. Rozmýšľaš o tom čo budeš jesť zajtra, pozajtra... Pri každom prechode okolo zrkadla sa ti chce plakať a pociťuješ k sebe obrovskú sebanenávisť. Desíš sa toho že v budúcnosti by si mohla pribrať. Si dlhodobo v kalorickom deficite. Ty nepotrebuješ schudnúť. Ty potrebuješ vyliečiť svoju poruchu príjmu potravy, začať sa ľúbiť, prijať svoje telo. Ak by si chcela v tomto smere pomoc, skutočne kvalitné výživové poradenstvo majú v OASA.

ivangeline
1. máj 2024

Aj keď sa tak nebudeš sledovať ale nezabudnem na fyzickú aktivitu váha ti veľmi nepôjde hore. Vlastná skúsenosť. Až po otehotnení bol / je problém. ;D

vesimelonimarsista
1. máj 2024

Chod k psychoterapeutovi, nech ti napravi vztah k jednu a tvojmu telu.