Ubytovanie v Prahe pre 2 - 3 študentov

madeincssr
12. mar 2024

Prosim o radu. Ako (kde, na akych weboch/portaloch, ci inde) by ste hladali ubytovanie pre 2-3 od septembra nastupujucich VS studentov (dve dievcata a 1 chlapec)? Ide mi o prenajom izby (v byte/dome) alebo nejakej garsonky (resp. maleho bytiku) za rozumnu cenu kdesi v dosahu MHD, najlepsie metra. Aj ak mate takych studentov, potesila by ma aj cenova orientacia (mesacne naklady) za internaty a privaty (izby) pre studentov. Ked tak do sukromnej spravy. Dakujem.

hermionecka
13. mar 2024

Ahoj, žijem v Prahe a toto som riešila 2r dozadu, tak možnosť prvá sú intráky patriace priamo k Vašej škole a tam si požiadať, neviem na akú školu planujete ísť, napr ČVUT ma intrákov dosť v rôznych lokalitách a rôznej kvality, záleží či chcete len izbu a kúpelňu a kuchyňu spoločnú s celou chodbou, alebo s druhou izbou alebo len Vaša, VŠCHT má len 2 koleje na konci Prahy, VŠE má kúsok od nás asi 15min do centra, ostatné školy neviem, ja som si žiadala o intrák aj s priateľom na jeho škole, on ho dostal a ja nie, nemala som kam ísť a to sme sa dozvedeli 2t pred začatím školy, prechádzali sme Facebookove skupiny (Slováci v Prahe, Praha pronájem a tak) bezreality.cz, bazos, potom aj prenajmy s realitkami lebo sme boli fakt zúfalí, existujú aj študentské byty napr FIZZ ale pre nás to bolo drahé a obsadené na rok dopredu, hladali sme aj spolubydlení len v jednej izbe ale každý rok je to tu to isté, august-september strašný nápor študentov, je to aj o šťastí, nechcem Vás strašiť ale ak chcete byt za fajn cenu tak to riešte už teraz a nespoliehajte sa len na koleje.
V Prahe je všeobecne problém, nájmy sú drahé, je ich málo, veľa ľudí má cez známosti.
A k cenám, záleží aj aký chcete komfort a štandard ale ani zdaľeka tu nemáme intrákové ceny ako na SK. Koleje sa pohybujú v priemere okolo 200€ mesačne, v priemere takže niekde môžete zaplatiť 110 za izbu pre 5 ľudí a kuchyňa, kúpeľňa na chodbe alebo 300e (a viac) za väčší komfort.
My sme mali šťastie, kedy sme úplne nahodou (dokonca asi 2dni predtým, než som nedostala intrák) našli byt pre 4 ľudí, študentov za 800e, dali sme sa dokopy s priateľovým kamarátom zo strednej a jeho frajerkou, keďže riešili to isté, oni tiež niečo našli a na otočku sme išli na pár obhliadok do Prahy, ono je to aj tak kto prvý bere ten prvý mele, po nás bolo hrozne moc záujemcov ale zrovna sme to vyhrali, na čo si zaklopem lebo som za to hrozne vďačná....
Byty sa pohybujú okolo 600-1500e, poznám ľudí čo su v 2izb a platia 1200e a podobne, niekto má garzónku za 600e a tak ďalej, 1 izba v zdieľabom byte je tak okolo 250-400e...
Treba si to preštudovať a premyslieť, koľko môžete platiť, či budete mať aj čas na brigádu alebo len rodičia, určite je fajn sem ísť s našetrenými peniazmi, človek nikdy nevie, rozbehnúť sa v inom meste tiež niečo stojí, takže tak, snáď som pomohla...

madeincssr
autor
13. mar 2024

@hermionecka juuuj, dakujem velmi pekne za uzasnu odpoved 🌷. Ano, co zatial na webe skumam, presne sa to zhoduje s tvojim popisom.

hermionecka
13. mar 2024

@madeincssr tak som rada, že som pomohla 🌸