Ergonomické nosiče

Ergonomické nosiče (ergonosiče) sú moderné, vylepšené verzie tradičných ázijských nosidiel Mei tai1. Na rozdiel od klokaniek majú dostatočne široký pruh látky medzi nožičkami dieťaťa, ten siaha od kolienka ku kolienku a zaisťuje tak vhodnú, ergonomickú polohu - abdukčné postavenie bedier, podsadený zadoček a zaguľatený chrbátik. Ďalej majú dĺžkovo nastaviteľný a polstrovaný bedrový pás a ramenné popruhy, sú preto pohodlné aj pre nosiaceho, avšak nerozdelia váhu dieťaťa na chrbát nosiče tak dobre ako šatky.

Ergonomické nosiče sa zvyčajne zapínajú na pracky, niektoré typy sú na zaväzovanie. Ani jeden typ ale nevyžaduje žiadnu viazačskú zručnosť. Zručnosť si vyžaduje nastavenie praciek nosiča, aby bolo nosenie jednak pohodlné a jedna zdravé.

Dajú sa používať na vertikálne nosenie na bruchu alebo na chrbte, niektoré typy možno použiť aj na nosenie na boku, ale vždy je potrebné umiestniť dieťa tvárou k nosiacemu. Nosiče, v ktorých je možne dieťa otočiť tvárou od seba už nie sú ergonomické (nie je možné dosiahnuť abdukčnú polohu nožičiek, podsadenie zadočku a zaguľatený chrbátik), aj keď to napríklad nesú v názve.

Rozdiel medzi ergonomickým nosičom a klokankou

Ergonosiče sú vhodné pre deti, ktoré už dobre držia hlavičku, teda od 3-5mesiacov, do niektorých typov sa predávajú novorodeneckej vložky alebo sú ich súčasťou, ale ani tie nefixujú bábätko tak pevne, ako dobre uviazaná šatka. Na kratšie nosenie možno ergonomické nosiče s novorodeneckou vložkou používať už od narodenia.

Rôzne veľké deti vo vhodných typoch nosičov

Ergonosiče radi používajú aj oteckovia, kvôli ich športovému vzhľadu a jednoduchému spôsobu nasadzovania. Pre dieťa sú pohodlné približne do 2 rokov (alebo do výšky 90cm). Pre väčšie deti sa vyrábajú tzv. batoľacie nosiče (toddler), ktoré sú veľkosťou prispôsobené batoľatám a predškolákom. Tieto sú alternatívou k turistickým nosičom a krosnám, ktoré sú z ergonomického hľadiska nevhodné. Cena kvalitných ergonosičov je približne od 70 do 150 eur.

Rozdelenie nosičov

Plne prackové nosiče (full buckle)

Veľmi obľúbená varianta medzi nosiacimi. Jej najväčšou výhodou je rýchlosť vloženia a vyloženia dieťaťa, flexibilita pri väčších deťoch (keď ste napr. na prechádzke a dieťatko chce bežkať, dáte ho dole, pričom nosič máte stále pripnutý na sebe a nevlečiete ho po zemi), jednoduchá manipulácia a funkčnosť (viete prostredníctvom neho nosiť vo všetkých základných polohách - vpredu, naboku aj na chrbte). Raz nastavíte dĺžku bedrového popruhu a ramenných popruhov, zaklipsujete ako ruksak a idete.
Mnohí nosiči, aj milovníci šatiek, ergonomický nosič používajú v kombinácii so šatkou. V šatke napr. nosia novorodeniatko do cca 3 mesiacov a potom používajú nosič, alebo ich navzájom kombinujú celý čas v závislosti od situácie, predmetu vychádzky či počasia.

Značky: Manduca, Liliputi, Kibi, Ergobaby, Tula, Fidella Fusion, African Baby Carrier, Beco, Boba, EmeiBaby, Blue Bear, Je Porte Mon Bebe, Patapum, Noiga, Skaldino, Zumbucca, Bimbi, Lenka nosítko, LennyLamb, Isara, Karaush, Rischino, Madame Googoo, Love&Carry, Kokadi Flip, Buzzidil

Kombinované ergonomické nosiče (half buckle)

Nosiče, ktoré sa dokážu viac prispôsobiť atypickejším postavám rodičov alebo určené pre rodičov, ktorých postavy sú rozdielne (napr. malá žena, veľký muž a pod.) a chcú používať jeden nosič. Pracka sa nachádza buď na bedrovom páse a ramenné popruhy si viažete alebo naopak.

Značky: Storchenwiege, Bondolino, Kokadi Tai Tai, Kokadi Wrap Star, Buzzidil Wrappidil

Viazacie ergonomické nosiče

Podobne ako neviazacie šatky, sú uvedené nosiče akýmsi medzistupienkom medzi šatkou a ergonomickým nosičom. Neskladajú sa totiž ani z jedného pruhu látky (akokoľvek predpripraveného), no nemajú ani žiadne klipsne či spony, ktoré raz nastavíte a máte po starostiach. Nasadzujete si ich teda ako ergonomický nosič, no v ďalšom kroku viažete a doťahujete ako šatku.

Značky: Liliputi Mei Tai, Al&Izi Mei Tai, Love&Carry Mei Tai, Didy Tai, Fly Tai, Hop Tai, Lenny Lamb Wrap Tai a Mei Tai, Harma Mei Tai, Kokadi Wrap Tai

Onbuhimo

Sú to nosiče, ktorým absentuje bedrový pás. Výhoda primárne na nosenia na chrbte, pre tehotné maminy, ktorým by bedrový pás mohol tlačiť na bruško a taktiež aj maminy plnších tvarov, na ktoré môže pôsobiť nepríjemne zarezávanie bedrového pásu. Je veľmi skladný a rýchlejšie nasaditeľný než plne prackové nosiče. Zároveň v nich dieťatko dokážete dať dostatočne vysoko na chrbát, aby videlo aj ponad vaše rameno.

Značky: Kokadi Onbu, Mirkine, MaMy, Lenny Lamb Onbu

Rozdelenie nosičov v závislosti od nosnosti/veku bábätka pre ktoré je nosič vhodný:

Značky ergonomických nosičov

  • Manduca12
  • Ergo Baby4
  • KiBi3
  • Liliputi
  • Boba
  • Beco1
  • Tula
  • Emeibaby
  • Bondolino
  • African Baby Carrier
  • Patapum
  • Cybex my.go
  • Babymoov
  • LennyLamb
  • DIva Milano
  • Lenka Nosič
  • Rischino
  • Madame Goo Goo
  • Bimbi

Viac o ergonomických nosičoch na modrykonik.sk

Použité zdroje:

  1. http://www.nosenideti.cz/138/zobrazit_skupinu_zbozi/Ergonomicka-nositka/
  2. http://www.branakdetem.cz/brana-k-detem/noseni-deti
  3. http://www.nosenideti.cz/clanek.php?clanek_id=97
  4. http://chcemnosit.webnode.sk/nosne-info/typy-nosicov/

Hodnotenia a skúsenosti s ergonomickými nosičmi

Máš skúsenosť s ergonomickými nosičmi?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
elena_c  29. sep 2017

Malý má rád len turistický nosič

Náš malý mal prvé mesiace problémy s refluxom a najlepšie mu pomáhalo nosenie na rukách. Chcela som si kúpiť nosič, avšak narazili sme na problém, náš Ondrík bol veľmi maličký. Ešte trojmesačný bol primalý do každého nosiča. Chcela som skúsiť šatku, ale nedokázala som sa naučiť ju viazať. Tak sme ho nosili ďalej na rukách.

Keď malý konečne podrástol, tak som kúpila ergonosič. Tu sme ale narazili na ďalší problém. Malý sa asi od 3 mesiacov najradšej nosil tvárou od nás. Proste sa chcel dívať, čo sa deje. Takže ani s ergonosičom sme neuspeli, malý vrieskal, nepáčilo sa mu. Raz som sa s ním vybrala do obchodu, po pár minútach sa začal nohami zapierať, akoby chcel z nosiča vyskočiť. Tak sme ergo nosič odložili.

Keď mal malý 8 mesiacov, išli sme na víkend do Štiavnice. Keďže malý už sedel, kúpili sme turistický nosič. Aj sme sa obávali, že ďalší nosič pôjde do kúta, ale stal sa presný opak. Malý si tento nosič zamiloval, spokojne sa v ňom usmieval. Proste z toho nosiča má skvelý výhľad, tak je spokojný. A miluje ho dodnes a to má už dva roky.
Náš malý skrátka berie ergo nosiče ako obmedzovanie osobnej slobody a hlavne výhľadu :grinning:
Ak nebude ďalšie dieťa taký drobec ako Ondrík, tak možno vyskúšam nosič skôr, aby si malé zvyklo a aby som mala viac možností prepravy. :)
wewe7771  24. sep 2017

Výlučne noseny

Môj malý je od narodenia iba nosený. Kočík sme predali keď mal 3 mesiace. Nosili sme sa v šatkách, v nosičoch. Pri správnom výbere nosiča a nastavení nie je možnē, aby mamu bolel pri malom bábätku chrbát. Z klokanky bolí, to je jasné, preto že ťažisko dieťaťa je úplne mimo tela matky. Druhá vec je rýchlosť a správnosť vývoja. Na túto tému je úplne smiešne, že sa snažia vyjadrovať mamičky, ktoré na to nemajú vzdelanie. Treba sa riadiť napríklad oficiálnym vyjadrením českej komory pediatrov alebo vyjadreniami vzdelaných a súčasných ortopédov. Neexistuje výskum, ktorý by podkladal tvrdenie o tom, že nosenie je zdraviu škodlive. Práve naopak, výskumov v jeho prospech je neúrekom. Môj malý v roku a pol vyšliapal sám na zrúcaninu hradu, do kopca asi 500m. Myslím, že ďalší dôkaz zdatnosti v tomto smere nepotrebujem. V dvoch rokoch chodí bežné turistické trasy sám. Nosiť sa už moc nenosíme, nepotrebuje to, je samostatný. Nosič využívame na miestach, kde je veľká koncentrácia ľudí a šatku, iba keď je moc chorý. Nosením som z neho vychovala samostatne dieťa.
1 človek považuje za užitočné
montemotherone  14. sep 2017

Moja skúsenosť s nosením

Mám dve deti. Pri prvom som nosič nepoužívala, ale nosila som v jednom kuse :-) Takže pri druhom som bola rozhodnutá si ho zadovážiť. Druhé dieťatko bolo o dosť ťažšie, takže pre môj chrbát aj ruky to bola pomoc. Napriek tomu som nosič využívala sporadicky. Obraz matky, s bábom v nosiči, ktorá sa neustále pohupuje, aj keď stojí a rozpráva s niekým, na mňa pôsobil vždy neuroticky a neprirodzene. Nosič mi teda pomáhal hlavne v období nepokoja bábätka, keď som si potrebovala urobiť v domácnosti aspoň niektoré základné veci, pomáhal mi v istom období pri uspávaní, potom som dieťatko položila na rovnú podložku, alebo do kočíka. Nielen preto, že to bol Valibuk :-) Myslím že pre jeho chrbátik to bolo lepšie.

Začal chodiť neskôr ako prvé dieťa, ale v prvom rade, je to individuálne a každé dieťa je iné a v druhom, má lepší chrbát, pevnejší postoj. Staršia dcérka začala skoro a celé detstvo sa boríme s nesprávnym držaním tela.

Takže za mňa, ak nosiť, tak v ergonomickom nosiči, v šatke je vždy riziko zlého uviazania a uloženia bábätka (chrbátik, kĺbiky...) a skôr sporadicky, v kratších časových úsekoch. Vybrať sa na 5 hodinovú túru s bábom v nosiči... No, to už je podľa mňa trochu cez :unamused: (ale aj také som už počula ;-)
1 človek považuje za užitočné
gursen  13. sep 2017

Laska

Počas tehotenstva som bola radikálna. V živote nebudem nosiť moje dieťa v šatke, chúďatko. Keď sa malá narodila, bola kľudné a tiché bábo, ktoré spinkalo, papalo a kakalo. No napriek tomu ma nosenie "zlanárilo". Začala som so šatkou, keď mala Lili 3 týždne. Teraz má 15 mesiacov a šatkujeme každý deň. Ja aj manžel.

Nosenie je láska, ale uznávam, že nie je pre každého. Niekomu sa páči a niekomu nie. Avšak si myslím, že to netreba zavrhnúť, ale treba vyskúšať a potom sa rozhodnúť. Je potrebné sa však obrátiť na niekoho, kto sa naozaj vyzná a vie pomôcť. Nosiť treba aj vedieť, hlavne si vybrať správnu pomôcku na nosenie.

Lili nemala žiadne problémy s vývojom (ako niekde udávajú). Je neuveriteľne živá, naučila sa sedieť, keď mala 7 mesiacov, lozila v 8 a chodiť začala v 13 mesiacoch, bez našej pomoci. Nosenie mi každodenne uľahčuje život, hlavne doma. Ale zase máme radi aj kočík, lebo nosiť 13-13 kg dieťa nie je sranda :grinning:

Takže na prechádzky v kočíku alebo po svojich. Doma, na nákupy, na výlety alebo keď treba, tak v šatke. Toť naše nosenie, ktoré vrelo odporúčam. A ten pocit, keď vaše bábo na vás sladko spinká a vy ho objímete.❤️
lula121  5. sep 2017

Nosič

Ja som používala najskôr šatku od narodenia a po 3 mesiacoch som prešla na nosič Tula. Pre mňa to bola naozaj pomoc. Mám 2 deti, prvé som mala síce len v kočíku, ale druhé väčšinou v nosiči. Ja osobne odporúčam.
1 človek považuje za užitočné
charlottemoly  4. sep 2017

Nosenie - za mňa nie

Vyskúšala som pomerne všetko a jedného dňa som si uvedomila - Je potrebné nosiť dieťa v šatke ? Ergonosiči, atď? Nemá žiadny reflux, kríže ma bolia, moje srdiečko a lásku ma. Namiesto toho som ho podporovala v pohybe. 🤗 Ako 8-mesačná sa postavila na nôžky, v krátkej dobe začala sama chodiť. Žiadny nosič, šatku, len športový kočík, ktorý bol ľahučký. Dieťatko sa mi tam aj vyspinkalo. Moja susedka od naproti en manducu, stále a po roku používania si odpálila kríze. Dieťa jej začalo chodiť omnoho neskôr. Takže moja rada je, že nie vždy nový cool trend je super 🙈
14 ľudí považuje za užitočné
jameena  4. sep 2017

Nosíme sa radi

Mala som komplikované tehotenstvo, pobyty v nemocnici, stresy, malinká sa narodila a bol to malý uzlíček nervov. Preplakala celé dni a noci rovných 5 mesiacov, potom sa to začalo zlepšovať. Do toho reflux, takže najlepšie jej bolo na rukách, vo zvislej polohe. Ľutujem, že som nemala šatku, kde by mohla byť od narodenia, mala som vopred kúpenú Manducu, ale dcérka musela trošku podrásť, aby som ju tam mohla pohodlne dať. Ale od prvého razu sa nám doslova zmenil život ;) Malinká bola spokojná, oveľa rýchlejšie zaspala, ja som si mohla urobiť bežné domáce práce, ísť sa prejsť so psíkom alebo si len tak dať čaj, pustiť hudbu a zatancovať si kým zaspala a potom šup malú z Manduci do postele a malá sa čuduj sa svete spala ďalej a ja som mala pokoj.

Bola to neuveriteľná pomoc. Fungovali sme na striedačku kočík/nosič. Keď sme išli von s kočíkom, vždy som mala Manducu so sebou a často krát sa stávalo, že sme sa naspäť vracali v nosiči, ale aspoň som si odviezla nákup ;-) Milovala byť na mne, úplne sa ukľudnila, často aj zaspala. A mohli sme chodiť aj do lesa, na túry, proste všade tam, kde by kočík nemal šancu sa dostať.

Od 8 mesiacov začala sama sedieť a to ju začal baviť aj kočiar, Manducu sme vypúšťali, resp. nosili len do terénu, na výlety. Ale od roka a pol keď začala sama bezpečne chodiť aj na dlhšie vzdialenosti, sme sa k noseniu vrátili. Vezmem malú, nosič do kabelky a keď už je unavená, tak ju ponosím na chrbte, pospí si a keď je oddýchnutá, potom sa vypýta dolu.

Nosič je super aj pre tatinov. Mne partner povedal, že v šatke by nenosil, ale nosič používa rád. Manducu sme vymenili sa väčší nosič Skaldino, vhodný až do predškolského veku. Veselo môžeme chodiť po túrach, netreba nám neskladný turistický nosič. Mňa nebolí chrbát, lebo ho vďaka noseniu posilňujem a malá je spokojná, lebo môže ísť všade s nami, vie že keď je unavená, môže si na mne alebo na tatinovi oddýchnuť.

Navyše milujeme obidve tanec v nosiči, chodíme aj spoločne na Zumbu. Nosíme sa skutočne radi, nosič nám pomohol pri zaspávaní, ukľudnení, ušetril nám nervy a dal nám neuveriteľnú slobodu v pohybe. Odporúčam vyskúšať a ak Vám sadne a vyhovuje aj dieťatku, neváhať používať. A teraz sa lúčim, idem naplánovať ďalšiu túru ;-)
janulka1802  1. sep 2017

Zlatá stredná cesta

Ja som nosila syna v nosiči Tula od 4 mesiacov, ale aj som kočíkovala, keďže mal rád aj kočík. Keď začal chodiť v 10 mesiacoch, nosič som posunula ďalej. Mne nevyhovovalo, aby som ho len nosila. Predsa len, do kočíka aj nákup a kadejaké veci, plienky a tak. A s nosičom, to skôr na prechádzku. Ja som to brala ako ďalšiu alternatívu, nie jedinú a bolel má tiež chrbát.
marika39  1. sep 2017

Nosič

Ja som staršiu dcéru iba vozila v kočíku. Ale keď sa narodila mladšia, potrebovala som už byť trošku mobilnejšia. Staršia už mala 3 roky, takže ihrisko, ísť na výlet, na huby do hájika, škôlka samozrejme, tak mi nosič veľmi pomohol. Buď som nosila ja alebo aj muž. Ale za mňa môžem povedať, že je super, že je taj taká možnosť. :slight_smile:
miricaaa  29. aug 2017

Odpálené kríže

Ja som nosič (už ani neviem či to bolo ergo alebo neergo alebo čo to bolo) využila raz pri prvom synovi, keď som išla do obchodu "za rohom". Mal cca 3 mesiace. Domov som prišla s bolesťou v krížoch a pleciach a viac som ho nevyužila a ani pri dcére som ani nepomyslela na to, že ju budem mať zavesenú na sebe a "prežila som to" a dokonca aj moje deti. Nemusím mať všetko, čo je momentálne cool a zdravé, lebo o chvíľu to už cool nebude. Som zvedavá, čo príde o pár rokov, ako budú mamičky nosiť svoje dieťa, aby to bolo najviac ergo.
3 ľudia považujú za užitočné
sandral  26. aug 2017

Nosenie = utrpenie

Ja som kúpila ergonosič na odporučanie jednej kamarátky, ktorá dieťa takmer iba nosila a kočík vytiahla iba sporadicky. Plne som ju chápala, lebo v Košiciach sa premávať MHD s kočíkom je dosť "zábavné".
Na ergonosič som sa nesmierne tešila, bola som celá rada, keď sme ho konečne dostali a potom radosť vystriedalo sklamanie. Malý sa z neho akoby tlačil von, zapieral sa, takže takýto cirkus nebol príjemný ani pre mňa a ani pre neho.

Počas horúčav som bola totálne spotená a malý sa tiež zbytočne prehrieval. Navyše sme asi nevedeli nájsť správnu polohu, lebo vždy mi niekto vytýkal niečo, že mám malého nesprávne uloženého.
Ja som nosič vzdala a manžel o ňom nechce ani počuť, žiaľ. Boli chvíle keď malý iba uvidel nosič a už plakal. Neviem, či bola chyba, že sme ho začali používať iba ako u 7 mesačného, ale v každom prípade pri druhom dieťati možno opäť ergonosič vytiahneme a skúsime ho používať od 1. mesiaca.

Ak môžem poradiť, tak si nosič najprv odskúšajte a to ak máte možnosť aj viac druhov, aby ste neboli sklamané ako ja.
rora  7. aug 2017

Naše (ne)nosenie

Pri dcére som o nosení nemala ani šajnu, no pri synovi som to už chcela vyskúšať aj z dôvodu možnosti výletovania do miest, kde sa ide ťažko s kočíkom (menšie túry, lesy, hrady...). Vybrala som si ergo nosič. Syn mi v nom vydržal maximálne hodinu a aj to len keď bol unavený a zaspal. Potom rev a rev.

Za dva roky som ergonosič použila dokopy asi 2 týždne, 1. dovolenka v Nízkych Tatrách a 2. dovolenka vo Vysokých Tatrách. Viac to na seba nedam, cítila som sa ako ufučaný hroch so závažím. O tom, že som mala tričko prepotené za 5 minút radšej nehovorím.

Obdivujem mamičky, ktoré s úsmevom vidím, ako celé dni (zima - leto) nosia svoje tiché, kľudné detičky. Takú časopisovú predstavu som mala aj ja kedysi. No môj syn by nosič najradšej rozkúsal :-D A ja by som ho asi najradšej tiež už vyhodila. Pre mňa jednoznačne kočík. Žiaľ.
5 ľudí považuje za užitočné
rajna  31. júl 2017

Nosiče

Vyskúšala som ergo nosič, Manducu. Šatku. Nič. Ani náhodou. Malá nechcela byť v ničom. Len na rúčkach. Troška som závidela mamičkám, ako si nosia detičky. Nevadí, išlo to aj tak. :wink:
slunce3  29. júl 2017

Nosenie je sloboda

Veľmi ľutujem, že aj pri staršej som nenosila. Mala som prvú Manducu, asi ako 80% novonosičiek, bola som s ňou spokojná, v 3 mesiacoch som ju vymenila za šatkový nosič LennyLam veľkosti baby, momentálne má syn rok a už sa nosí v toddler nosiči rovnakej značky a dizajnu. Šatkový nosič je oveľa pohodlnejší pre mňa. Nikde sa neobmedzujem, on skoro neplače a keď hej, tak ho hodím do nosiča a je kľud.
S kočíkom chodím len výnimočne, s nosičom sa dostanem všade, aj v MHD je to pohodlnejšie, ako s kočikom.
(6 fotiek)
4 ľudia považujú za užitočné
dupinka  1. dec 2016

Nosiť treba vedieť

Ja som mala na skúšku Manducu a nosilo sa mi v nej veľmi zle. Syn (vtedy 4m) mi v nej aj pri nastavení všetkých možných praciek doslova visel. Dať mu nožičky do správnej polohy nešlo, stále mi v páse padal (a to nie som najštíhlejšia). A hoci nebol žiadne útle bábo, nosič mu bol veľký. Ak som chcela, aby mal hlávku von z nosiča, musel byť natiahnutý, čo pre neho komfortné nebolo. Žiadny prehnutý chrbátik, ale nesprávne vystreté nosenie. Spať v ňom nevedel vôbec. Preto som na príležitostné nosenie používala šatku.

Keď stretávam na ulici mamičky s ergo nosičmi, žasnem, že niekedy aj za cenu komfortu nosia, len aby boli "in". Deti sú v nosiči nesprávne uložené, pri usádzaní dieťatka s ním natriasajú, krkolomné polohy na osadenie. Ony samé odhalené, lebo investovať do kvalitnej nosičskej bundy už nejde. (Ani nosič nie je lacná záležitosť). Naštudovať si niečo bližšie o nosení - načo, veď na fóre je múdrych odborníkov dosť.
alantroj  30. nov 2016

Mne nosenie nevyhovovalo

Mne nosenie nevyhovovalo. Syn mal problém zaspať, tak mi kamoška dala Manducu. Zaspal tam rýchlo, ja šťastná som si ľahla a on spal na mne. Takto som dospávala noci. Po pár razoch ručal ako pavián, chcel aby som stála, akonáhle som si ľahla, bol hore. Takto som dospávala noci.
Ďalšia fáza bola, že mu nestačilo, že stojím, musela som pri to chodiť. Mlela som z posledného.

A perlička, idem na prechádzku s Manducou, do lesíka. Začínam sa potiť. Dieťa ma prehrieva, jemu to tiež vadí. Prídeme domov, ja celé brucho mokré, on tiež. Manducu balím do skrine, po dvoch dňoch pochopí, že mu neostane nič iné, ako spať v postieľke. A ja opäť môžem dospať noc.
6 ľudí považuje za užitočné
ivanka.7  1. dec 2014

Manduca

Ergonosič je určite výborná pomôcka pre všetkých rodičov. Aj keď má človek dieťa, ktoré bez problémov, vydrží v kočíku, tak občas je praktické ho odložiť a pohybovať sa bez neho. Na to sú výborné rôzne ergonomické pomôcky na nosenie - medzi inými aj ergonomické nosiče.

My sme mali Manducu (v kombinácii so šatkou) a hoci som ostala verná šatke, boli samozrejme situácie, keď mi bola praktickejšia Manduca. Rýchlo nahodiť, vložiť dcérku a ísť si po svojom všade tam, kde by som bola schopná dostať sa i sama.

Jej prednosťou je teda jednoduchosť - človek si raz nastaví pracky a potom dieťa už len vkladá a vykladá. Pás je vhodný pre rôzne postavy, takže môže nosiť aj celá rodina :-)

Manduca nie je vhodná pre úplne útle mamičky, tým skôr sadnú zrejme iné nosiče. Ja som v nej ale nosila bez problémov aj pri váhe 52 kg na 175 cm. Čo je fajn, je možnosť prekrížiť si popruhy vzadu, štíhlym mamičkám to zvýši komfort nosenia.

U nás doma v Manduce nosil najmä manžel - často a rád :-)
5 ľudí považuje za užitočné