Dvojičky

Zaskočil ťa lekár správou, že namiesto jedného dieťatka to budú rovno dve? Potom máš určite veľa otázok. Ako prebieha tehotenstvo s dvojičkami, čakajú ťa nejaké špeciálne vyšetrenia a je tu možná pravdepodobnosť vyššieho rizika komplikácií? To sa dozvieš v našom článku.
rizikové tehotenstvo dvojčatá

Tehotenstvo s dvojičkami je označené za rizikové, aj keď nastávajúca mamička žiadne problémy nepociťuje.

Ako vznikajú dvojčatá

  • Často si ľudia myslia, že ak sa narodia dvojičky, vznikli oplodnením jedného vajíčka dvoma spermiami. V skutočnosti však ide o poriadne mylnú domnienku, pretože z takto oplodneného vajíčka by nevzniklo zdravé bábätko – tehotenstvo by sa totiž skončilo spontánnym potratom alebo pôrodom dieťaťa s vážnymi vývojovými vadami.
  • V závislosti od toho, či ide o jednovaječné alebo dvojvaječné dvojičky, môže proces oplodnenia prebiehať nasledovne:
    • Jednovaječné dvojčatá – jedno vajíčko oplodnené jednou spermiou sa vyvinie v dve embryá. Dvojčatá sú úplne identické, vždy majú rovnaké pohlavie a môžu sa vyvíjať v jednom alebo v samostatných plodových vakoch a zdieľať jednu spoločnú placentu alebo ich mať dve. Jednovaječné alebo tzv. monozygotné dvojičky tvoria 30 % všetkých dvojčiat. Takéto tehotenstvo je v porovnaní s dvojvaječnými dvojičkami považované za omnoho rizikovejšie, práve pre možnú skutočnosť zdieľania plodového vaku alebo placenty.
    • Dvojvaječné dvojčatá – dve vajíčka sú oplodnené dvoma spermiami a vyvinú sa dve embryá. Takéto dvojčatá sa na seba podobajú rovnakým spôsobom, ako iní súrodenci s vekovým rozdielom – môžu aj nemusia mať výrazné spoločné črty. Vždy majú vlastnú placentu a vlastný plodový vak.

Typy jednovaječných dvojčiat

  • Monochoriálne a monoamniálne dvojčatá – ide o najrizikovejší typ, pretože jednovaječné dvojčatá sa nachádzajú v jednom plodovom vaku (monoamniálne) a majú spoločnú placentu (monochoriálne). Predstavuje len 1 % všetkých tehotenstiev s dvojičkami a lekári ho starostlivo sledujú už od jeho začiatku, pretože tu nastáva 40percentné riziko úmrtia niektorého alebo oboch plodov v maternici. Rovnako sa zvyšuje hrozba vzniku twin to twin syndrómu, komplikácií s pupočnou šnúrou a vývojových vád plodu.
  • Monochoriálne a biamnálne dvojčatá – považuje sa za rizikovú graviditu. Jednovaječné dvojčatá majú každé svoj plodový vak (biamniálne) a zdieľajú jednu placentu (monochoriálne). Pri tomto type dvojčiat sa najčastejšie vyskytuje transfúzny syndróm dvojčiat a je aj najľahšie diagnostikovaný, pretože oddelené plodové vaky umožňujú porovnať hladiny plodových vôd jednotlivých plodov. Transfúzny syndróm dvojčiat je totiž charakteristický práve tým, že jeden z plodov trpí nedostatkom plodovej vody a druhé zasa nadbytkom amniovej tekutiny.1
  • Bichoriálne a biamnálne dvojčatá – dvojvaječné dvojičky sú majú vždy dva plodové vaky a dve placenty, no rovnako sa týmto spôsobom môže vyvinúť aj tehotenstvo s jednovaječnými dvojičkami. Takáto gravidita je stále riziková, no nie natoľko, ako pri dvojčatách, ktoré sa delia o jednu placentu či plodový vak.

Ako sa zisťuje typ dvojčiat?

  • Skutočnosť, o aký typ dvojčiat ide, sa mamička sa dozvie už v tehotenstve. Ukazovateľom je práve počet placent a plodových vakov. Spoločná placenta či plodový obal je jasným znakom jednovaječných dvojčiat. Ak sa na ultrazvuku dvojčatá javia ako bichoriálne a biamniálne, lekár ti však s istotou nepotvrdí, či ide o jednovaječné alebo dvojvaječné dvojičky.
  • Iné je to v prípade umelého oplodnenia, kedy sa žene do maternice vložilo viac oplodnených vajíčok – v takom prípade sa automaticky predpokladá, že sa uchytilo viac vajíčok, tým pádom je viac-menej zrejmé, že dvojčatá budú dvojvaječné.

Možné riziká tehotenstva s dvojičkami

Viacpočetné tehotenstvo, žiaľ, zvyšuje riziko vzniku komplikácií – a to i „bežných“ tehotenských problémov, vážnejších tehotenských ochorení, no aj závažných stavov, ktoré sa počas gravidity s jedným plodom nevyskytnú.

Tehotenské problémy a komplikácie v tehotenstve

  • Vyššie riziko preeklampsiepreeklampsia3 je tehotenské ochorenie, ktorého prvými symptómami sú vysoký krvný tlak a zvýšené hodnoty bielkoviny v moči. V prípade, že sa nediagnostikuje včas, môže prerásť do vážnejších syndrómov, ako sú eklampsia či HELLP syndróm,7 ktoré v tom lepšom prípade vedú k predčasnému pôrodu, v tom horšom zasa trvalým následkom na zdraví matky a živote dieťaťa.
  • Placentárne komplikácie – problémy s placentou, medzi ktoré patria napríklad predčasné odlúčenie placenty či vcestná placenta,4 sa vyskytujú aj v tehotenstve s jedným plodom, no viacpočetná tehotnosť riziko ich výskytu zvyšuje. Predčasné odlúčenie placenty je život ohrozujúci stav, ako pre matku, tak i pre dieťa, a vcestná placenta zasa najčastejším dôvodom krvácania v tehotenstve.
  • Anémia – v priebehu tehotenstva je cievny systém tehotnej ženy viac zaťažený a zvyšuje sa aj objem krvi, ktorý koluje v jej žilách. Pri viacplodovom tehotenstve sú nároky na krvný obeh ešte vyššie, tým pádom stúpa riziko vzniku anémie,3 ktoré sa najčastejšie prejavuje neprekonateľnou únavou. Našťastie, lekári na hladinu železa v krvi striehnu pri každej kontrole a v prípade, že sa chudokrvnosť potvrdí, odporúčajú žene napríklad suplementovať železo.
  • Výraznejšie tehotenské príznaky – pálenie záhy, nevoľnosť, ťažkosti s dýchaním, časté močenie, zápcha, mechanický útlak vnútorných orgánov spôsobený zväčšenou maternicou – v menšej či väčšej miere je týmto nepríjemnostiam počas tehotenstva vystavená každá žena. No tehotné ženy, ktoré čakajú dvojčatá, uvedené symptómy vnímajú omnoho výraznejšie a nemusia ustúpiť ani na konci prvého trimestra.
  • Krvácanie v tehotenstve a počas pôrodu – či už ide o ťažkosti spôsobené problémami s placentou, alebo je príčinou nadmerne prekrvená maternica, tehotné ženy čakajúce dvojčatá sú vystavené vyššiemu riziku krvácania až trikrát viac v porovnaní so ženami, ktoré čakajú jedno dieťatko.
  • Rastová retardácia plodu – dva vyvíjajúce sa plody často čelia komplikácii nerovnomerného vyživovania placentou. Rastová retardácia sa dá určiť už v prvom trimestri na základe merania CRL plodu – teda dĺžky dieťatka od hlavičky po kostrč. Zaostávanie v raste môže poukázať na vývojovú vadu jedného z plodov, prípadne predvídať jeho zánik či úmrtie v maternici.
  • Vývojové vady plodu – riziko vývojových a genetických porúch plodu je prítomné aj pri tehotenstve s jedným plodom, no počas viacplodovej gravidity sa zvyšuje. V prípade, že žena čaká dvojčatá, k odhaleniu vývojovej vady môže lekárov naviesť už spomenuté zaostávanie v raste, no aj iné faktory – abnormálna hladina plodovej vody v plodovom vaku jedného z dvojčiat, vyšetrenie jeho srdca a iných vnútorných orgánov. V priebehu tehotenstva sa vykonávajú trimestrálne screeningy, ktoré dokážu niektoré z najčastejších vývojových vád odhaliť. Menovite ide o prvotrimestrálny screening, morfologický ultrazvuk a flowmetriu.

Špecifické komplikácie pri viacplodovej gravidite

V nasledujúci riadkoch popisujeme problémy, ktoré môžu nastať len počas tehotenstva, kedy žena čaká viac ako jedno dieťa. Tzv. jednoplodová gravidita týmto komplikáciám vystavená nie je.

Syndróm miznúceho dvojčaťa

  • Syndróm miznúceho dvojčaťa sa lekárom podarilo odhaliť a včas diagnostikovať až s rozvojom technológií, ktorá je úzko spätá s dostupnosťou skorého ultrazvukového vyšetrenia v tehotenstve. Zatiaľ čo dnes sa viacpočetné tehotenstvo odhalí už pri prvých kontrolách v tehotenstve, v minulosti tomu tak nebolo. S tým sa spája záchyt zániku jedného z plodov, ktorý nastáva už v prvom trimestri – v minulosti sa o tom, že narodené bábätko malo v brušku ešte jedného súrodenca, ani nevedelo.
  • Bez zjavnej príčiny sa jeden z dvoch plodov prestane vyvíjať a následne je druhým plodom akoby utláčaný. Vedie to k jeho úplného zániku a vstrebaniu v prostredí maternice. Druhý plod týmto javom nie je nijako ohrozený a naďalej si prosperuje v raste a vývoji.
  • Prečítaj si viac o diagnostikovaní a priebehu tehotenstva pri syndróme miznúceho dvojčaťa:

Syndróm miznúceho dvojčaťa

S rozvojom technológií a zvyšujúcou sa dostupnosťou lekárskej starostlivosti sa začal zlepšovať aj dohľad nad tým, aké problémy sa môžu v tehotenstve vyskytnúť. Jeden takýto príklad si týka viacplodovej tehotnosti a javu, ktorý sa nazýva syndróm miznúceho dvojčaťa. Bol objavený pomerne nedávno, práve vďaka skorému a kvalitnému ultrazvukovému vyšetreniu. Čo to syndróm miznúceho dvojčaťa vlastne je a vieme, prečo k nemu dochádza?

Transfúzny syndróm dvojčiat

  • Transfúzny syndróm dvojčiat alebo Twin-to-Twin transfusion syndrom (TTTS) je závažná komplikácia, ktorá najčastejšie vzniká u jednovaječných dvojčiat, ktoré sa vyvíjajú v dvoch plodových vakoch, ale delia sa o jednu placentu – tzv. monochoriálna a biamniálna gravidita.
  • Problém spočíva v nerovnomernom zásobovaní krvou – jedno z dvojčiat dostáva viac krvi na úkor toho druhého. Tým pádom sa u každého z nich vyvinú iné zdravotné komplikácie týkajúce sa ich vnútorných orgánov a stavu plodovej vody.
  • Prečítaj si o TTTS viac v našom samostatnom článku:

Transfúzny syndróm dvojčiat – TTTS

Viacpočetné tehotenstvo vystavuje nastávajúcu mamičku i tehotenstvo samotné vyššej miere rizika a komplikácií. Práve tehotenstvo s dvojičkami totiž môže priniesť i také problémy, s ktorými sa jeden plod v brušku nikdy nestretne. Medzi tieto závažné stavy patrí aj transfúzny syndróm dvojčiat. O čo presne ide, čím je tento syndróm špecifický a aké sú jeho dôsledky?


Pôrod dvojičiek

  • Viacplodové tehotenstvo zvyšuje mieru pôrodných operačných zásahov. Ak ide o tehotenstvo s dvojičkami, pri rozhodovaní sa o vedení pôrodu je dôležitým faktorom poloha plodov v maternici. Často je totiž minimálne jedno dieťatko otočené v tzv. patologickej polohe, ktorá znemožňuje prirodzený vaginálny pôrod.
  • Súčasné štatistiky vyzerajú nasledovne:
    • 43 % pôrodov s dvojičkami sa vykoná cisárskym rezom,
    • 52 % pôrodov s dvojičkami je vedených vaginálne,
    • 5 % pôrodov dvojičiek prebieha tak, že jeden plod sa narodí vaginálne a druhý je potrebné porodiť sekciou.

Dvojčatá a predčasný pôrod

  • Za predčasný pôrod sa považuje pôrod pred 37. týždňom tehotenstva. Tehotenstvo s dvojičkami zvyšuje riziko predčasných pôrodov6 až 5krát viac. Najčastejšími dôvodmi sú komplikácie počas tehotenstva, či už na strane matky alebo plodov. Môže ísť o krvácanie v tehotenstve dôsledkom porušenia placenty, rozvinutá preeklampsia alebo nutnosť ukončiť tehotenstvo pôrodom, pretože jeden plod v raste zaostáva a placenta viac nie je schopná ho plnohodnotne vyživovať.
  • S predčasným pôrodom sa ruka v ruke nesú aj ďalšie komplikácie – nedonosení novorodenci majú nízku pôrodnú hmotnosť a zhoršenú popôrodnú adaptáciu, nastáva tu potreba dlhšej hospitalizácie a monitoringu po narodení. S tým je často spojená aj absencia prvotného bondingu.

Video: Predčasný pôrod – aké sú jeho riziká?

Rozhovor s odborníkom: doc. MUDr. Kamil Biringer, PhD.

Čo vo videu zaznelo?


Mohlo by ťa zaujímať

Vyšetrenia počas tehotenstva

Screeningové, diagnostické, odporúčané a doplnkové – vyšetrení v tehotenstve je veľké množstvo a pre nastávajúcu mamičku nie je také ľahké sa v nich zorientovať. Práve preto sme pripravili kalendár tehotenských vyšetrení, v ktorom ti vysvetlíme, aké vyšetrenie na čo slúži, ktoré je preplatené zdravotnou poisťovňou a ktoré môžeš podstúpiť na vlastnú žiadosť, aby si sa o trošku viac ubezpečila, že tehotenstvo prebieha v poriadku.

Trojičky

Uvidieť na ultrazvuku rovno tri plody namiesto očakávaného jedného predstavuje poriadne šokujúci moment. Nastávajúci rodičia vtedy ani netušia, či pociťujú skôr radosť alebo obrovské obavy. Patríš medzi nich i ty? Potom určite neprehliadni náš článok, v ktorom sme si na tehotenstvo s trojčatami podrobne posvietili.

Prolaps pupočníka

Možno si sa už stretla s pojmom „prolaps“ či prepadnutie pupočníka. Hoci ide o viac-menej raritnú, no nesmierne závažnú komplikáciu v pôrodníctve, veľa nastávajúcich mamičiek nevie, čo si pod prolapsom pupočníka majú predstaviť. K akému javu tu teda dochádza a prečo je nebezpečný? To sa dozvieš v našom článku.


Viac o tehotenstve na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti s dvojičkami

Máš skúsenosť s dvojičkami?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
nedzi123  22. máj 2020

O dvojičkách :)

Som mamka dvoch zlatých dvojičiek - dievčat. Bola som prvorodička a bum, hneď dve.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke