tanity
12. jan 2016
426 

Boli ma v satke ci nosici chrbat, co robim zle?

Tak tuto otazku dostavam pomerne casto. Podla mna zalezi od toho, ci vas chrbat bolel uz v obdobi pred nosenim (resp. pred tehotenstvom) alebo sa bolesti zacali objavovat az po tom, co ste zacali nosit svoje dietatko. Mozno pocitujete bolesti v oblasti krcnej chrbtici, v ramenach ci v oblasti drieku. Nie kazdy sa dokaze prisposobovat pribudajucej vahe dietata rovnako dobre, nie kazdy je schopny zvladat dlhodobejsie nosiace prechadzky, nie kazdy je ochotny vylucne nosit. To vsetko je uplne v poriadku a je podla mna dobre orientovat sa podla seba, podla vlastneho usudku a podla vlastnych sil. Je fajn pocuvat svoje telo a zbytocne ho nepresilovat. Ak sa citite miestami z nosenia unaveni, je dobre dat si prestavku. Proste, nie kazdy den sa citite rovnako dobre, rovnako skvele a rovnako odhodlane vsetko a vsetkych zvladnut 😉. Su dni, ked mozno nebudete chciet satku ci nosic ani vidiet, mozno aj kvoli unave a bolestiam. V nasledujucom prispevku by som sa rada pozrela na niektore oblasti nosenia spojene prave s bolestou.

(Upozornujem!!! Nie som ziaden lekar ani odbornik. Moje postrehy ci rady vyplyvaju len z nacitaneho a nastudovaneho materialu a z poradenskej skusenosti s mamickami, ktore tymito problemami trpeli).

1. Ak ste trpeli bolestami chrbtice uz v obdobi pred nosenim, je mozne, ze budu pretrvavat aj v case nosenia. Vtedy by som radila konzultovat vase problemy s odbornym lekarom. Vzdy je dolezite pocuvat svoje telo a neprepinat ho, hoci aj v snahe urobit co najviac pre svoje dieta. Pren je v konecnom dosledku dolezita zdrava a spokojna mama wink emoticon Mozno vam lekar potvrdi, ze sa nemusite uplne vzdat nosenia, len je nutne dodrziavat iste zasady. A mozno prekvapujuco zistite, ze odkedy nosite svoje dieta, bolesti chrbtice akokeby vymizli. Naozaj, aj to je mozne, naozaj, aj takuto skusenost mam osobne z poradenstva a zo styku s nosiacimi mamickami. Sama to vnimam pozitivne na sebe. Predtym, nez som mala deti, som mala vyrazne bolesti v krcnej chrbtici. Odkedy vsak nosim, a nosim intenzivne (vylucne), mam pocit, ze je po probleme. Jednoducho bolesti zmizli. Vysvetlujem si to tym, ze ma vaha naviazaneho dietata "nuti" k lepsiemu drzaniu tela. Mam dojem, ktory mi nedavno bol potvrdeny aj istymi vysetreniami u fyzioterapeuta, ze nosenie praveze vyrazne zlespuje moju posturu. Ked nosim, mam lepsie podsadenu panvu a celkovo sa tak neprehynam v drieku a miznu aj mierne odchylky v drzani mojho tela. Takze ak ste nahodou zistili, ze odkedy nosite, zlepsili sa aj vase trampoty s chrbticou, je mozne, ze nosite spravne a dobre 😉.

2. Ak sa vase bolesti zacali objavovat az po tom, co ste zacali nosit svoju ratolest v satke ci nosici, asi cosi nerobite uplne najlepsie. Pricin moze byt hned niekolko.

> Mozno mate svoje dietatko naviazane prilis nizko. Ak nosite svoje dietatko v uvazoch na bruchu, uistite sa, ze ho mate umiestnene v pohodlnej zone. Tu si zabezpecite tak, ze si dietatko naviazete (alebo umiestnite do nosica) do takej vysky, aby ste mu pohodlne a bez nejakych obtiazi dokazali dat pusu na celo bez zbytocneho predklanania sa (staci len jemne naklonit hlavu - foto 1). Idealne by babatko malo byt podsadene v oblasti vasho pupka (foto 2). Pozor, mensie deti ci novorodenci sa prirodzene viazu vyssie (ak sa prave v satke ci nosici nedojcia), starsie deti zasa mozu byt ulozene v nositku troska nizsie. Ak nosite na chrbte, malinke deti sa kvoli bezpecnosti a kvoli tomu, ze este nedokazu dobre drzat hlavicku, zvyknu umiestnovat velmi vysoko - ich hlavka by mala spocivat na vasom krku (foto 3). U starsich deti, u ktorych prebehlo spevnenie v oblasti krcnej a hrudnej chrbtice je mozne nosit aj nizsie na chrbte, no vo vseobecnosti ako najpohodlnejsia poloha sa javi taka pozicia dietatka v satke ci nosici na chrbte, pri ktorej vam dieta bez problemov pozera ponad vase plece (foto 4).

                                                                                foto 1

                                                                               foto 2

                                                                                foto 3

                                                                                foto 4

Mozno mate satku nedostatocne dotiahnutu po celej jej sirke, resp. satka je volna. Vtedy mozete pocitovat vyrazne bolesti hlavne v oblasti krcnej chrbtice a v oblasti ramien. Pozor, mozno citite, ze mate vrchny lem satky dotiahnuty az tak silno, ze sa doslova zarezava dietatku do krku, no aj tak vam uvaz po chvili povoli a dietatko sa v nom cele zvezie smerom dole. Je to tym, ze ste dotiahli len vrchny a mozno spodny lem satky, no jej stredna cast ostala volna. Satku je nutne dotahovat po celej jej sirke! To iste plati, ak mate zle nastaveny nosic, hlavne ramenne popruhy. Ak su tieto velmi volne, teda slabo dotiahnute, umozni to detom v nositku sa prehynat dozadu a odtahovat sa od vas (tzv. netopier 😉 ). Vy ako reakciu na to, ze sa vam dieta vychyluje od vasho tela, urobite to, ze sa zacnete automaticky zaklanat a budete sa snazit vykryt diskomfort vyvazenim rovnovahy. Taktiez v mei tai, ak mate slabo dotiahnute horne popruhy, najdite si chvilku, zastavte sa a dotiahnite ich, uvidite, aky rozdiel to spravi a ako komfortne sa budete opat citit. Ak sa pytate, ako tesne ma byt satka naviazana, resp. ako tesne ma byt nastaveny nosic ci mei tai, ma to byt tak, aby to bolo tesne no pohodlne aj vam aj dietatu a aby ste medzi seba a dieta dokazali vopchat ruku, no viac uz nie (foto 5). Tiez pomockou moze byt aj to, ze ked pritlacite dlan ruky na chrbatik dietatka, dieta sa vam v satke ci nosici nevychyli nikam do stran, neprepadne do stran, latka nositka ostane stale napnuta, nepovoli.

                                                                                foto 5

Mozno mate slabo roztiahnute pruhy na chrbte. Toto je podla mna dost podcenovany faktor pri viazani satky. Casto vidam, ze maju mamy slabo poroztahovane pruhy satky na chrbte a satka sa im na ramenach neprijemne zarezava do krku. Pruhy sa na chrbte krizia prilis vysoko, priblizne v oblasti lopatiek. Ak vam vsak ma byt nosenie prijemne a vaha dietatka v satke distribuovana rovnomerne, je ziaduce co najlepsie si rozprestriet pruhy na chrbte (foto 6). Tiez ak nosite v nosici, ktory to povoluje, skuste si prekrizit ramenne popruhy na chrbte, iste pocitite okamzitu ulavu pri noseni.

                                                                                foto 6

Mozno mate uz malo nosnu satku. Ak nosite v elastickej satke a priblizili ste sa k vahe dietatka cca 6-8 kil, je mozne, ze vam uz elastik nestaci a je cas vybrat si nejaku vhodnu pevnu satku. Pri tejto vahe dietatka uz totiz zacina elasticka satka povolovat v uvaze, viac sa pod vahou dietata zarezava do krku a ramien, zacne sa aj prevesovat a nedosahuje uz viacej svojich kvalit. To iste plati aj pre pevnu satku, ktora vam prestava byt dostatocne nosna, hlavne ak ste pri mensom dietatku zvykli pouzivat nizkogramazove tenucke satky a vase dietatko rychle nabralo na vahe. Vtedy satka zvykne nosiacu osobu rezat, tahat ci tlacit a nie je uz vobec pohodlna na nosenie. Na isty cas moze kludne postacit, ak ju zacnete spevnovat viazanim do viacvrstvovych uvazov, urobi to ozaj vela 🙂 (foto 7).

                                                                                foto 7

Mozno mate satku usitu z beznej metraze. Bezna metraz ozaj nie je vhodna na nosenie deti. Ano, mozete namietat, ze odnosit sa da aj v plachte ci obruse. Veru, da sa, no povedzme si narovinu, aky komfort vam zabezpeci specialne tkana satka na nosenie deti a aky zasa obrus tkany jednoduchou platnovou vazbou 😉 ? Mala som uz moznost viazat do satky usitej z beznej metraze (nie podomacky, ale od istej znacky), a poviem vam, do satky to malo riadne daleko. Latka vobec nepruzila, bola tuha, nepoddajna, neprijemna a viazanie s nou bolo doslova trapenie. Vobec sa necudujem mamickam, ktore v domnienke, ze usetria alebo vyskusaju, ci sa im nosenie vlastne bude pacit, siahnu po tejto lacnej no nekvalitnej alternative a uplne sklamane sa satkovania vzdaju. Castokrat aj prave preto, ze v takejto satke z beznej metraze zazivaju pocity bolesti a nepohodlia.

Mozno nosite dietatko v ring slingu (RS). Alebo ho viazete do satky v bocnom uvaze stale len na jedno (nosne) rameno a ramena nestriedate. Toto moze byt velmi vyraznym problemom a aj vyraznou pricinou bolesti chrbtice ci ramien. RS su vseobecne u nosiacich rodicov velmi oblubene pre svoje vyhody a pozitiva. No nevyhodou je prave jednosmerna zataz jedneho - nosneho ramena. Ak mate radi bocne uvazy alebo radi vyuzivate na nosenie deti prave RS, odporucam striedanie ramien a na dlhodobejsie nosenie tiez odporucam prestriedanie so satkou a uvazmi na brucho ci na chrbat, ako aj zaobstaranie si kvalitneho a pohodlneho nosica, v ktorych je vaha dietata rozlozena rovnomernejsie. Taktiez pomoze, ak si latku RS na ramene, ale aj na chrbte, dobre poroztahujete (foto 8), ak RS dobre podotahujete, a to nielen spodny a vrchny lem, ale latku v celej jej sirke a ak budete mat kruzky vo vyske ramennej jamky.

                                                                                foto 8

Mozno ste posledne dni a tyzdne nosili tak vela, ze sa citite unaveni. Skuste si dat kratku prestavku, ved zatial moze nosit ocko alebo aj ini clenovia rodiny. Ak sa to vsak neda a nosit musite vy, mozete si pomoct tym, ze zmenite uvaz (mozno ste nosili len na bruchu, skuste teda presunut dietatko na bok ci na chrbat) alebo zmenite zakoncenie (napr. zakoncite uvaz na CB (chest belt) alebo Tibetana, ci pri uvaze double hammock skusite half saltwater alebo saltwater finish (foto 9). Ak pouzivate na nosenie nosic, mozete si pomoct prekrizenim ramennych popruhov na chrbte alebo pri noseni na chrbte si vpredu odlahcite od tlaku ramennych popruhov dotiahnutim specialneho popruhu (foto 10 - u niektorych nosicov je tato redukcia sucastou nositka, ale je mozne ju nahradit aj obycajnou satkou, ktorou si na hrudi stiahnete oba ramenne popruhy). Takto si dokazete lepsie rozlozit vahu dietata na vasej hrudi a odlahcit tak plecia a ramena.

                                                                                foto 9

                                                                                foto 10

Mozno nemate vhodne zvoleny nosic na nosenie deti. Ak nosite v ergonomickom nosici a pocitujete pri noseni bolest, je mozne, ze je vas nosic zle nastaveny. S nosicmi je to tak, ze nie kazdy sadne rovnako dobre kazdemu. Preto ak mate moznost, skuste si pred samotnou kupou vyskusat viacero nosicov a sami uvidite, ze nie kazdy vam bude rovnako pohodlny. Je mozne, ze v niektorych by ste pri dlhodobejsom noseni mohli pocitovat aj bolesti. Obzvlast vyrazne to niektori nosiaci rodiacia pocituju pri celoprackovych nosicoch (tzv. full buckle carriers), ktore maju aj bedrovy pas aj ramenne popruhy na pracky. Niekedy staci zmenit vysku bedroveho pasa – pre niektorych je pohodlne mat bedrovy pas nizsie na bedrach, pre inych zasa vysoko na pase, dokonca az pod prsiami. Tiez mozete pocitovat bolesti, ak uz vase dieta z nosica vyrastlo a to, ze je mu maly, vidite v latke medzi nohami ci na chrbtovej opierke, ktora uz nesiaha dostatocne vysoko a dietatu umoznuje neprijemne sa vyklanat. Inokedy staci lepsie dotiahnut ramenne popruhy alebo si pomoct zviazanim ramennych popruhov pomocou redukcie ci satky (vid vyssie). Alebo zvolit nosic so sirokymi ramennymi polstrovanymi popruhmi typu half buckle ci mei tai (foto 11), ktore su mimoriadne pohodlne a dobre rozkladaju vahu dietatka na vasich pleciach a ramenach, ako aj na chrbte, cim mozu viest k vyraznejsej redukcii pocitov bolesti. S nosicmi je treba sa trosku pohrat a dobre si ich ponastavovat pomocou popruhov, no verte mi, stoji za to nastavit si ich poriadne, nakolko len dobre nastaveny nosic je aj pohodlny nosic.

                                                                                foto 11

Zaujimave tipy a postrehy, ako bojovat proti bolesti pri noseni, najdete tiez na: http://baby-carriers-downunder.com/

foto: Brano Novak Photography (FB) www.branonovak.com.

Článok je stiahnutý z môjho FB blogu Mama ma nosí s láskou https://www.facebook.com/mamamanosislaskou/posts/463464417179272.

Paradny clanok. Iste vela maminam pomoze... ja som tiez pri vsetkych satkach, mei tai, manduce, ergo a kibi mala pocit, ze skladam maturitu. 😂😂😂😂

13. jan 2016

Tius, moj manzel zazrel fotku a hovori..to nie je jedna z tvojich fb kamosiek? A to kolke ma babo? Lebo uz dlhe roky som jej inu fotku ako so satkou nevidel....hja moj zlaty....ona fici na noseni, to preto 💖 vidis...a ze chlapi si nic nevsimnu...

13. jan 2016
tanity
autor

@emily76 tak janko je proste pozorny, to vieme uz davno mimi :D :D :D ze ho pozdravujem a kiezby mal pravd a mala som xte babo :D :D :D zlaty...sa tu usmievam :D

15. jan 2016
tanity
autor

@lucia20 velmi pekne dakujem za spatnu vazbu 🙂 :-*

15. jan 2016

Začni písať komentár...

Odošli