katey
19. júl 2014

Kniháreň: Mateřství a setkání ženy s vlastním stínem

Bola taká pekná slnečná streda, keď som s Filipom uviazaným na chrbte farbila a strihala mojej kamoške vlasy. On sa nadšene prizeral, čo to mama stvára a mama bola nadšená, že nemraučí 🙂 Keď kamoška oodchádzala, našla som si v prasiatku zapichnutú desaťeurovku. Očká sa mi rozžiarili a už bolo po nej. Sadla som si k môjmu obľúbenému internetovému kníhkupectvu a len tak som naťukala:

MATEŘSTVÍ A SETKÁNÍ ŽENY S VLASTNÍM STÍNEM

 

Ani neviem, kde som na tento titul natrafila, ani prečo som ho chcela, ale vedela som, že za prvé voľné peniaze si kúpim práve túto knihu. Aj keď jej osud bol mierne ohrozený, lebo poštárka mi nechala trčať celý balíček von zo schránky, ale nakoniec sa knižka dostala tam, kam mala 🙂

Priznám sa, po prvých stranách som ľutovala celých mojich „ťažko“ zarobených 10€. Zdalo sa mi, že sú to len nejaké prázdne reči, bez systému, že autorka ani vlastne nevie, čo chce povedať. Potom začala písať o nejakých tieňoch, čomu som už vôbec nerozumela, ale veď čo by som aj čakala, keď je to v názve 🙂 Minule mi jedna kamarátka povedala, vraj myseľ funguje tak, že ak niečo nechce prijať, rozum to nevie pochopiť. Tak to bolo asi aj so mnou v úvode knihy. Možno som nechcela niektoré veci prijať a možno na ne ešte nie som pripravená. Každopádne, nedalo mi to a knihu som čítala ďalej. Ani neviem ako, úplne ma pohltila. Zrazu mi vety začali dávať zmysel a videla som v nich neskutočnú pravdu.

Táto kniha je ako lekár, ktorý sa snaží nájsť príčinu choroby a nelieči len príznaky. Takisto cieľom tejto knihy nie je radiť zúfalým rodičom, čo majú robiť, ale dať im podnet na zamyslenie, ako to aj sama autorka píše. Obsahovo sa celá kniha nesie v analyzovaní a popisovaní pocitov ženy. Či už z pohľadu tehotnej, rodiacej, dojčiacej, šestonedieľky, partnerky, milenky, vychovávateľky, kuchárky...  Naozaj vyčerpávajúco popisuje, ako sa žena cíti, prečo tomu tak je a prečo je väčšinu sama so seba zmätená. Ale kniha nie je len o žene. Je aj o jej dieťati, čo od neho možno očakávať a prečo na dieťa nefungujú univerzálne triky a takisto je aj o jej partnerovi, aké miesto má pri alebo po pôrode.

Väčšina kníh o materstve poskytuje univerzálne praktické rady. Kedy má žena spať, kedy dojčiť, kedy prebaliť, ako sa starať o novorodenca, na koľko stupňoch prať plienky a ako vyvariť fľaše. Ale táto kniha poskytuje pomoc duševnú, emocionálnu, takú ženskú.... Chvíľami ľutujem, že sa mi do rúk nedostala v období tesne po pôrode, keď som bola zmätená z toho, prečo môjho muža zrazu vnímam viac ako otca, nie ako partnera a trápila som sa tým, prečo už nič nie je ako pred tým. Vedela by som, že to je tým, že sa naozaj v najhlbšej podstate riadim svojimi inštinktami a intuíciou a keby to tak nebolo a bol by muž stále na prvom mieste, asi by nebolo všetko ok.. Totižto, muž bez ženskej opatery prežije, ale novorodenca by to stálo život.

Chcela som písať aj o najzaujímavejšej kapitole, ale taká nie je, lebo všetky ma zaujali rovnako. Zaujalo ma ako to je s matkou a dieťaťom, že v prvých približne dvoch rokoch sú ako keby jeden celok, až potom sa postupne odpútavajú (tu má napríklad otec veľmi dôležitú úlohu) Samozrejme neobchádza ani témy ako dojčenie, nosenie a spoločné spanie. Ale nepristupuje k nim z praktického hľadiska, skôr z toho duševného emocionálneho. Zamýšľa sa nad tým, či pri problémoch s dojčením nemôže byť problém so svojim vlastným ženstvom. Alebo už dávnejšie som premýšľala o vzniku chorôb na emocionálnom základe. Aj to tu autorka prehľadne vysvetľuje, ako dieťa zrkadlí emócie matky a tie sa občas môžu ukázať v podobe chorôb. Ale nezabúda aj na „hmotné“ dôvody ochorenia a ako strava môže za niektoré neduhy.

Práve pri kapitole o strave mi do očí udrela jedna myšlienka, ktorá hoci sa mňa a môjho syna netýka, zasiahla ma veľmi hlboko. „Proč my dospělí reagujeme na přání našich dětí kupovaním pamlskú? Protože je mnohem jednoduší dát dítěti bonbón, než se na chvíli zastavit, naslouchat mu a být s ním v opravdu hlubokém kontaktu. Kdyby to ty mrňousové vědeli vyjádřit, navrhli by nám výměnný obchod: „Vyměním sáček bonbónú za čtvrthodinku hraní.“ Co kdybychom tedy, když nás budou žádat o sladkosti, zkusili odpovědet svou přítomností? Bude to vyžadovat trpělivost a trochu víc volného času.“

Na záver by som o knihe povedala ešte pár slov. Rozhodne nepatrí k tým, ktoré stačí prečítať raz. Myslím si, že je niečo ako Biblia. Koľko krát ju čítaš, toľko krát v nej nájdeš niečo nové. Nie všetkému rozumieš, nie so všetkým súhlasíš, ale v konečnom dôsledku je veľmi poučná a núti Ťa zamýšľať sa nad jej obsahom. A najdôležitejšie : Je určená pre odvážne ženy, ktoré sa neboja čítať pravdu o sebe, o svojej ženskej podstate. O tom, že to, čo nám dnes ponúka spoločnosť nemusí byť vždy to správne, že každá máme v sebe ešte hlboko zakorenené inštinkty a ak nemáme strach, táto kniha nám ich pomôže poodhaliť. Stačí prijať, že nemusíme byť superwomanky, že sme zraniteľné, že tých mužov potrebujeme, lebo s nimi sme v rovnováhe a že materstvo je najprirodzenejší stav, v akom môže žena byť. 

#magazin #knihy #kniharen

Pozeram, ze si uz dokoncila ;) ja ju mam este rozcitanu ale tesim sa na kazdu dalsiu stranu 🙂 velmi som sa v nej nasla, je vynikajuca!

20. júl 2014
katey
autor

@ivish este mam par stran,ale musim pisat s cerstvymi dojmami 🙂

20. júl 2014

@katey katka, tlieskam, už mám na ňu zálusk. 🙂 juj, toľko kníh mám rozčítaných, teším sa na to, ako malé dieťa 🙂

22. júl 2014

knizka objednana, dakujem za tip!🙂

22. júl 2014

práve hľadám akú knihu kúpiť a tento článok som našla úplne náhodou, beriem to ako znamenie a kúpim si ju 🙂 ďakujem za recenziu

22. júl 2014

Skvela recenzia ako vzdy 🙂 uz to tak vidim, ze si budem chciet precitat kazdu knihu o ktorej napises 😀

22. júl 2014

Mam ju doma a ciel do porodu je prečítat 🙂

23. júl 2014

@katey ahoj velmi ma tato knizka uputala a urcite si ju pozhanam ale kym ju nemam mozes mi napisat prosim Ta daco blizsiu k problematike dojcenia. (maly od 3 mesiacov strajkoval, laktacna nas viz krat bola pozriet ale vobec sa ani neprisal, zvladam to s costi, ale po vyse rocnom uzivani sa chcem zbavit liekov, ale neda sa to, mam sice nizsiu davku, ale bez nich to nestaci. Inak spocne sa nosime spime, kupeme, ziadneflase, cumle, proste myslim, ze problem v kojeni by prave mohol byt v niecom takomto

23. júl 2014

Objednana 🙂

23. júl 2014
katey
autor

@rararak myslim, ze sa tam neda najst univerzalna odpoved na Tvoju otazku 🙂 ani ona tam nedava univerzalne odpovede, naozaj len namety na zamyslenie a kzdy si to v svojej situacii moze preskumat, co moze byt pricinou nejakeho problemu.. Vies, ja Ti mozem napisat podla tej knihy, ze si myslim, ze problem s dojcenim je v tom, ze si mala problem so svojou mamou a pri tom mozes mat uplne ukazkovy vztah 🙂 takze je lepsie si to precitat v celom kontexte 🙂

24. júl 2014

Začni písať komentár...

Odošli