O 2 mesiace máme svadbu a skoro vôbec spolu nespávame. Ako odporúčate vyriešiť náš problém?

Zodpovedané
21. júl 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej rodinnej situácie. So snúbencom budeme mať o 2 mesiace svadbu. Pracuje v zahraničí, mesiac je preč a týždeň doma. Žijeme spolu rok.

Problém je v tom, že spolu skoro vôbec nespávame. Za ten týždeň, čo je doma, tak maximálne 3x a aj to začnem ja. Inak by sa nemal k ničomu. Keď som to s ním riešila, tak vraj je unavený z práce. Má tam stres. Je to takto už pol roka, možno aj viac. Pýtala som sa ho, či ho stále priťahujem a povedal, že vo mne problém nie je. Vraj skúsi nemyslieť na prácu a začne to riešiť. Lenže on sa ma ani nedotkne. Nechytí ma za zadok, proste nič.

Keď vidím ako to majú kamarátky, teda ako sa na nich ich chlapi pozerajú, tak mi príde vždy smutno. Nepovie mi ani to, že som pekná. Keď mi to už povie, tak je to naozaj raz za čas.

Mám 23 rokov a som typ, ktorý sa o seba stará. Povedal, že ak sa to nezmení, tak vyhľadá aj psychológa. Nechcem, aby so mnou spával na silu z povinnosti. Keď už spolu spíme, tak je to stereotyp a žiadna vášeň. Inokedy bol v posteli super a vyhovoval mi vo všetkom. Teraz to je ako po 20-ročnom manželstve.

Ako odporúčate vyriešiť náš problém?

V ostatným veciach je všetko fajn. Milujeme sa, máme spoločné záujmy, na svadbu sa obaja tešíme a plánujeme po nej aj dieťatko.

Ďakujem

Dobrý deň,

máte tak málo rokov, čerstvý vzťah a značné problémy so sexom. Ak som to dobre pochopila, tak problémy nemáte konkrétne vy, ale Váš partner - budúci manžel. Väčšinou ste vy tá aktívnejšia, inicializujete sex a on sa len podvolí.

V niektorých prípadoch manželov je možné, že sexuálna aktivita ustane a dôvodom môže byť stres a problémy v práci. Pripúšťam tiež, že problémy môžu narobiť aj také aktivity ako je alkoholizmus, psychické problémy, nevera a iné. Nie je to však v poriadku v takomto mladom veku a dva mesiace pred svadbou.

Vo Vašom prípade je to dokonca alarmujúce, pretože vy problémy nemáte, ale vydajom sa môžete dostať do života úplne bez sexu. Pretože, ak sa pred svadbou aspoň trochu snaží a reaguje na Vašu iniciatívu, aj keď možno s nechuťou, po svadbe sa môže pokojne stať, že odmietne sex úplne. Vy už budete bezpečne vydatá a to sa predsa nepatrí riešiť si nedostatok sexuálnej aktivity manžela mimo manželský zväzok.

Takže v prvom rade odporúčam návštevu urológa, aby sa vylúčili zdravotné problémy. Taktiež by bolo dobré dať urobiť rozbor krvi - kompletné krvné vyšetrenie a zistiť, či nemá Váš partner znížené hodnoty rôznych látok v krvi. Napríklad aj také magnézium a jeho nedostatok dokáže urobiť problém vo fungovaní organizmu.

Keď sa vylúčia zdravotné problémy, je nutné začať sa zaoberať hlavou a psychickými problémami ako je stres, tlak, úzkosť, problémy v práci, odmietanie partnera. Tu sa treba objednať u psychológa, sexuológa, prípadne u psychiatra, keď je nutné stav riešiť medikamentózne.

Preto zvážte, či veta pri svadobnom obrade, kde sa spomína, že manželia poznajú svoj zdravotný stav je naozaj pravdivá a či nebude dobré najskôr skutočne vedieť príčinu partnerových problémov a až potom sa vydať a plánovať potomkov.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online