Manžel ma emocionálne podviedol s kolegyňou. Čo mám robiť?

Zodpovedané
12. mar 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom nášho problému. S manželom sme spolu 8 rokov, z toho sme 2,5 roka manželia. Máme dve malé deti. Manžel nastúpil kvôli financiám do novej práce. Ja som ostala na rodičovskej dovolenke s mladším dieťatkom.

Asi po polroku do firmy nastúpila dotyčná, podotýkam tiež vydatá s tromi deťmi. Nemala som ani poňatia, čo sa tam môže diať. Začala som mať také divné tušenie. Manžel si všade brával so sebou mobil. Raz ho nechal bez dozoru a ja som do neho nahliadla. Našla som tam správy, ale veľa som si z nich nepamätala.

Prišlo mi duševne zle, hneď som s tým muža konfrontovala. On sa bránil. Vraj je to len kamarátka, s ktorou si rozumie. Nepomohlo to. Všetky správy vymazal. Ešte viac som mu prestala veriť!

Stále ma ubezpečoval, že to ukončí a nebudú sa kontaktovať. Mne dával najavo, že som stále jediná. Mne to proste nedalo a stále som na niečo prišla. Našla som ďalšie správy. Raz si ich nestihol vymazať.

Napísal: "Som ochotný kvôli tebe prehodnotiť, či som spokojný s terajším životom. Chýbaš mi, chcel by som byť pri tebe."

Od nej správy som nevidela, lebo zakaždým ako jej odpísal, tak správu zmazala (asi tiež kvôli svojmu manželovi). V správach bolo jasné, že nič fyzické medzi nimi ešte nestihlo prebehnúť. Som si istá, že keby mu na to neprídem, tak určite by k tomu došlo. Teraz sa manžel dušuje, že sa mu otvorili oči. Vraj nechce o nás prísť a miluje len mňa. Vraj urobil veľkú hlúposť a dokáže mi, že bude všetko tak ako predtým. Toto mi sľuboval aj predtým ako som mu prvýkrát nato prišla a ďalej ju kontaktoval.

Možno by mi vadilo menej keby povie, že si s ňou chcel len užiť. Skôr by som sa cez to preniesla. To, že chcel krátku známosť vymeniť za nás a ani nevedel, čo je ona zač, tak to ma ničí. Ona má tri deti. Súhlasí aj s manželskou poradňou.

Čo mám robiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

vždy upozorňujem klientov, že ak chcú partnerovi pozrieť do mobilu, tak musia byť pripravení na to, že tam môžu aj niečo objaviť. Napríklad sms, ktorú si partner zabudol vymazať im môže zmeniť celý život. Lebo ťažko si niečo nevšímať a tváriť sa, že o ničom neviete, keď máte priamy dôkaz o tom, že Váš partner sa obzerá po niekom inom. Vy ste sa rozhodli, že chcete poznať obsah mobilu Vášho partnera, ale teraz neviete zabudnúť na to, čo ste tam videli a nechcete uveriť partnerovi, že sa zmení. Dokonca je ochotný s Vami navštíviť poradňu. Napriek tomu neveríte.

Zaujímavé na či už zamýšľanej, alebo dokonanej nevere je to, že kým muži sú ochotní odpustiť psychickú neveru svojej ženy, ale fyzická sa ich hlboko dotkne. U žien je to naopak. Sú ochotné odpustiť to, že ich partner si užil s inou ženou, kým do nej nebol zaľúbený. Horšia je pre nich situácia, keď sa ich partner zaľúbil, aj keď telesne ich nepodviedol. To sa v podstate potvrdilo aj u Vás. Ale čo s tým?

V prvom rade by som neváhala a využila to, že Váš manžel súhlasí s poradňou. U mužov je to skôr vzácnosť. Už tu by som teda uvažovala, že to čo tvrdí o tom, že to pochopil a už sa to viac nestane, berie skutočne vážne. Ale už sľuboval, že sa to skončilo a napriek tomu v tom pokračoval. S tým si dôveryhodnosť svojich sľubov a tvrdení veľmi nepotvrdzuje. Ideálne by bolo, keby už s dotyčnou nebol v žiadnom kontakte. Keby ju už v práci nestretával. Často sa stáva, že po prevalení jeden z účastníkov aféry odchádza z tohto zamestnania na iné pracovisko. Je to hlavne v prípadoch, keď je náhle odmietnutý objektom svojho záujmu. Takže v prvom rade sa zaujímajte o to, ako to bude vyriešené v tomto smere.

Ako som už spomenula, využite možnosť, že manžel súhlasí s poradňou. Určite to pre neho nebude jednoduchý úkon a určite si to nebude chcieť zopakovať.

Začnite trošku podkopávať jeho istotu u Vás. Ak si myslí, že by už o Vás nebol záujem, tak tu má skvelý príklad. Dotyčná mala tri deti a bola vydatá a napriek tomu sa jej podarilo vyvolať manželov záujem.

Začnite sa o seba viac starať a vybavte si u manžela čas len pre seba, kedy sa on postará o deti a vy sa môžete realizovať. Ukážte mu o koho by prišiel, keby sa rozhodol pre kolegyňu.

V žiadnom prípade mu neukážte smutnú tvár plnú pochybností, ale sebavedomú tvár, ktorá dáva najavo svoje pevné rozhodnutie. A to rozhodnutie znie "ešte raz a skončil si!"

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online