Manžel je výbušný. Je vôbec možné, aby sa taký muž zmenil?

Zodpovedané
12. sep 2023

Dobrý deň,

žijem s manželom v krásnom dome, máme dve malé detičky: 3-ročné a 6-mesačné. Finančne sa nemáme zle. Manžel zarába tak, že nás to uživí a ešte aj niečo nasporíme. V domácnosti mi pomáha cez víkend, kedy poprace niektoré veci, ktoré ja cez týždeň nestíham. Celý týždeň inak upratujem len ja. On ani papierik nehodí do koša, spodky nechá na zemi, ponožky tiež...

Nevadí. Zvykla som si, nevyčítam, neriešim, upracem. Problém nastáva vtedy, keď jemu sadne niečo na nos. Uvediem pár príkladov. Keď bol minule ešte v práci, tak som v obývačke žehlila. Kôpky požehlených vecí boli na jedálenskom stole, nestihla som ich spratať. Kvôli tomu som si vyslúžila osočovanie, že či neviem po sebe upratať, ako to tam vyzerá a či som “cigánka”. Raz v noci sa staršie dieťa zobudilo s krikom a plačom z vedľajšej izby a manžel ho išiel utíšiť. Od nervov kričal na celý dom (o 3tej nadránom). Bol nahnevaný, že nemôže spať a používal strašne vulgárne slová. Takto zobudil aj mladšie dieťa, ktoré som potom 2 hodiny uspávala. Ani sa mi neospravednil a ešte bol urazený, že som ho obvinila, že zobudil dieťa.

Takto to funguje pri všetkom. Keď deti plačú, tak je nervózny, kričí na deti a na mňa, nadáva. Nadáva aj mne vulgárne a vždy to otočí tak, že on je obeť vo vzťahu. Skúšala som sa už viackrát vyhrážať, odísť na pár dní, pripravovať si podklady na rozvod. Vždy sa zmenil len na pár dní.

Veľmi ma trápi kritika z jeho strany. Aj keď urobím hocičo, vždy nájde niečo, za čo ma skritizovať. Keď ho prosím nech sa ovláda, nech pred deťmi nehreší a mne nenadáva, tak povie, že on je taký a mám sa s tým zmieriť.

Je vôbec možné, aby sa taký muž zmenil?

Stojí za to zachraňovať vzťah?

Spíme spolu, ale zriedkavo (1- 2x za mesiac). Ja už nemám ani chuť. Mám potom pocit ako keby som seba tým zhadzovala. Skúšala som variť mu jeho obľúbené jedlá, viac sa o neho zaujímala, starala - bez zmeny.

Ďakujem

Dobrý deň,

Váš život by bol skoro dokonalý, keby manžel nemal svoje pravidelné výbuchy zlosti a hnevu. Prečo to tak vlastne je? Zdá sa, že ste spojili svoj život s cholerikom. Táto osoba veľmi často aj veľmi ľahko vybuchne, nemá problém sa pohádať a vždy musí byť to, čo povie ona. Ďalším charakteristickým znamením cholerika je, že *najskôr koná, potom premýšľa. Preto by som povedala, že Váš manžel si po výbuchu uvedomí, že prestrelil. Je to však až potom, ako všetkých okolo seba douráža a poníži.

Cholerik je veľmi nevyrovnaný typ človeka, dokáže byť vznetlivý až agresívny. Svoju náladu veľmi rád prehodí aj na svojich blízkych a očakáva od nich maximálnu poslušnosť.

Pýtate sa, ako sa môže taký človek zmeniť. Odpoveď Vás však nepoteší, takýto človek sa nemení. Je to jeho povaha, typ osobnosti. Preto sa s takýmto človekom musíte naučiť žiť. Treba si osvojiť pár trikov, ako reagovať na jeho podráždenie až hnev.

V prvom rade, nenechajte sa rozčúliť.Keď začne s nervami, pokúste sa ostať pokojná. Ak to nejde, odíďte z miestnosti, alebo odveďte pozornosť iným smerom. Ako? Napríklad, že úplne zmeníte tému rozhovoru. V žiadnom prípade sa nenechajte zatiahnuť do sporu.

Ideálne by bolo, keby ste nebrali do úvahy jeho slová, vyhrážky alebo urážky. Jednoducho by bolo najlepšie, keby Vám bol úplne ukradnutý. Nie však navonok, lebo to by mohlo vyvolať ďalší hnev. Väčšina cholerikov si myslí, že majú pravdu vo všetkom. Nechajte ho v tom, myslieť si ale môžete čokoľvek. Nechajte mu aj to, nech má posledné slovo. Vy ste natoľko inteligentná, že ho nepotrebujete a on bude spokojný, že uznávate jeho pravdu.

Život s cholerikom je náročný, ale to vy viete. Ostáva Vám len si na to zvyknúť, alebo pouvažovať, či je to to, čo chcete.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online