Má zmysel byť vo vzťahu bez intímneho pomeru?

Zodpovedané
4. okt 2023

Dobrý deň,

máme vzťah bez intímneho pomeru. Partner ho na začiatku vzťahu akceptoval. Povedal, keď budeme spolu bývať, tak sa k tomu dostaneme. Nakoniec sa z toho vyhýba a tvrdí, že ho chce až po svadbe. Často sa kvôli tomu aj hádame.

Má zmysel byť vo vzťahu bez intímneho pomeru?

Ďakujem

Dobrý deň,

dali ste mi veľmi ťažkú otázku, zvlášť, keď nie som tá, ktorá by na ňu mala odpovedať. Asi Vám napadne otázka, kto teda? Myslím, že odpovedať môžu všetci tí, ktorých sa to týka a takto žijú. Určite existujú aj páry, ktoré spolu sexuálne nežijú, napriek tomu k sebe majú blízko a prechovávajú k sebe hlboké city. V tomto prípade môže mať niekto z páru zdravotné ťažkosti, ktoré vylučujú sex medzi nimi, ale ani to nemusí byť pravda. Nemusia mať žiadne ťažkosti, len sa tak jednoducho rozhodli. Chcem tým povedať to, že ak sa v páre obaja zhodnú, že nebudú sexuálne žiť a je to tak pre oboch v poriadku, nie je čo riešiť.

Ak je toto však rozhodnutie len jedného z dvojice, v poriadku to veru nie je. Ak má ten, čo príde s návrhom žiť bez sexu akýkoľvek zdravotný problém, mal by ho partner vedieť ešte predtým ako sa pár dohodne na takých vážnych krokoch, ako sú zásnuby a svadba. Vo Vašom prípade bolo veľmi dobré to, že ste začali spolu bývať ešte pred svadbou. Je možné, že keby ste to takto nevymysleli, tak by ste ani len netušili, že máte problém. Teraz viete na čom ste a môžete sa pokúsiť to riešiť.

To, že Váš partner sex odmieta má svoju príčinu a bolo by dobré ju zistiť. Hádky a výčitky však nič nevyriešia, možno sa len ešte viac uzavrie do seba. Skúste sa s partnerom porozprávať cestou pocitov. Napríklad: Ak odmieta sex, tak to beriete veľmi osobne, pretože máte pocit, že sa mu možno nepáčite. A máte obavu, že sa to nezmení ani po svadbe.

Prípadne mu môžete navrhnúť, že sa prestanete o túto tému zaujímať, ak si to bude riešiť sám a navštívi odborníka. Ak by sa však rozhodol, že nebude riešiť nič, treba zvážiť, či naozaj túžite žiť s mužom v celibáte. A ak ste si dali odpoveď na otázku, ktorú ste pôvodne položili mne, tak už zrejme viete, ako postupovať ďalej a čo je pre Vás najlepšie riešenie. A to všetko bez ohľadu na partnera. Lebo ešte stále je prirodzenejšie, že ak máte vzťah, tak máte aj sex ako opak, teda, že vzťah síce máte, ale Váš sexuálny život sa rovná nule.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online