Ako zvládať komplikovanú komunikáciu s mamou?

Zodpovedané
10. sep 2023

Dobrý deň,

s mamou mám komplikovaný vzťah, ale snažím sa ho udržiavať aspoň v slušnej rovine. Dnes mi zavolala úplne rozčúlená, že jej prišla sms od kuriéra, že jej doručí zásielku. Fakt tragédia, že či som jej zase niečo objednala. Ja som pred 2 týždňami objednala darček k meninám, ktorý prevzal od kuriéra otec, lebo mi nezdvíhala telefón. V deň menín som sa jej dovolala a zagratulovala, že osobne prídem o pár dní, lebo bývame ďaleko od seba a pracovne som nemohla prísť v ten deň.

S tou dnešnou zásielkou nemám nič spoločné, asi sa jednalo iba o omyl. Za darček k meninám mi ani nepoďakovala. Ja sama som mala pred pár dňami okrúhle narodeniny a ani mi nezavolala. Iba mi pokazila celý deň svojim výstupom kvôli sms. Som citlivej povahy.

Ako sa s takýmito situáciami vyrovnať?

Ďakujem

Dobrý deň,

podobný problém sme už raz rozoberali v tomto príspevku:
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/vztahov...

Nepoznám všetky okolnosti Vášho vzťahu, pretože ste spomenuli len jednu situáciu. Neviem teda posúdiť, či je toto bežné správanie Vašej matky, alebo sa jednalo o situáciu, ktorá sa Vás hlboko dotkla, vzhľadom k Vašej citlivosti.

Riešenie je však asi rovnaké v oboch možnostiach. Konkrétne:

  • Nevšímať si: Ignorovať, neriešiť. Jednoducho je taká, aká je a to nezmeníte. Preto ak v budúcnosti príde k takejto situácii, netreba sa tým zaťažovať a pokúsiť sa o menšiu citlivosť.
  • Vysvetľovať: Snažiť sa jej vysvetliť, čo vo Vás jej správanie vyvoláva, ako Vás zraňuje.
  • Zrkadliť: Správať sa rovnako, ako ona, ukázať jej aké správanie má a ako to môže pôsobiť na jej okolie.
  • Prestať s ňou na určitý čas komunikovať? Teda do doby, kým sa k Vám nezačne správať primerane.

Skúste pouvažovať, či by ste do zoznamu vedeli pridať aj ďalšie možnosti a potom si vyberte, s ktorou začnete. Nik totiž netvrdí, že správna je len jedna. Možno budete musieť vyskúšať viaceré a možno všetky. A až potom prídete na to, čo zaberá na Vašu mamu najviac.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online