Ako získať späť stratenú dôveru?

Zodpovedané
13. sep 2023

Dobrý deň,

som už zúfalá a neviem priateľovi dôverovať na 100% po udalostiach, ktoré sa stali v minulosti. Nejde o podvádzanie (teda o ničom takom neviem). Je to klamstvo, ktoré sa ma dotklo ešte v roku 2021. Stále na to myslím.

Som podozrievavá, stále obviňujúca, nonstop si namýšľam a už mám naozaj dosť. Viackrát sme to riešili a ja som mu dala šancu. Očakávalo sa, že na to zabudnem. Ja mám pocit, že na to myslím ako keby to bolo včera. A mávam aj nočné mory. To je len dôkaz toho, že ako na to ustavične myslím.

Ako získať späť stratenú dôveru?

Ďakujem

Dobrý deň,

Váš priateľ stratil Vašu dôveru, pretože Vám klamal. Vy sa už dva roky trápite, či nebudete klamaná opäť. Zožiera Vás to a neustále na to myslíte. Priateľovi ste dali novú šancu a od Vás sa očakávalo, že na túto udalosť zabudnete. A pri tejto vete sa zastavím. Ako si niekto, v tomto prípade asi Váš priateľ predstavuje to, že zabudnete? Môžete odpustiť, ale často sa zabudnúť nedá.

To, že sa tým zožierate a stále na to myslíte znamená hlavne to, že z toho stále nie ste von. Nemáte to v sebe spracované a uzavreté a preto sa to stále vracia. Keby to bolo ukončené, tak by sa pri pomyslení na tú situáciu stalo to, že aj keby ste si na to spomenuli, bolo by Vám to ľahostajné. Vracajúce sa nepríjemné pocity a úzkosť, nespavosť a pocit slabosti prípadne nechutenstvo Vám jasne dávajú najavo, že nie ste ešte v pohode.

Sama takúto traumu však ťažko zvládnete, preto by bolo dobré nájsť si vo svojom okolí terapeuta, ktorý by Vám pomohol dostať sa z tohto bludného kruhu. Až potom by sa vo Vás ukončilo a uzavrelo všetko, čo sa týka duše a zraňujúcich okamžikov. Je totiž veľký rozdiel spomenúť si na situáciu, keď vo Vás už nevyvoláva emócie a na tú istú situáciu, ktorá Vás stále zraňuje.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online