Ako vysvetliť manželovi, že rozchod je tým najlepším riešením?

Zodpovedané
26. sep 2023

Dobrý deň,

s manželom sme spolu 17 rokov. On bol môj prvý, ja jeho prvá. Už počas intímneho spoznávania som cítila, že tam nie je chémia, o ktorej som toľko čítala a počula. Nebolo to to pravé orechové. Nemala som s čím porovnávať, tak som sa uisťovala, že je to ok. Navyše môj ešte vtedy priateľ bol neskutočne milý, pozorný a chápavý. Urobil pre mňa všetko, veľa sme sa nasmiali, boli sme si oporou počas života v zahraničí. Zamilovali sme sa naozaj silno a splodili 2 deti (12, 9 rokov).

Náš sexuálny život bol však stále nemastný - neslaný a mňa to trápilo. Určite aj manžela, ale sex, uspokojenie partnera, experimentovanie - to všetko ostalo nevysvetlené a tabu. Až mi je to divné, že ako sme takto dokázali žiť.

Roky išli a my sme začali fungovať naozaj ako najlepší kamaráti a rodičia, ktorí sú si vo všetkom oporou, pomáhajú si, smejú sa spolu. Nebyť nulového sexuálneho života cca 3 roky, tak sme ideálny pár. Momentálne je to tak, že manžel sex nevyžaduje, ani ja ho nežiadam od neho. Mám pocit, že leží vedľa mňa môj najlepší kamarát, až brat. Neviem to ovplyvniť, neviem to zmeniť, neviem mať na neho chuť, dotýkať sa ho. Nechať jeho dotýkať sa mňa mi príde neprirodzené.

Manžel postupom času začal byť čoraz viac podráždený, nepríjemný, agresívny, slovne nás uráža, kope do stoličky, zvyšuje na mňa hlas pred deťmi a kamarátmi, je ironický. Aj deti to trápi. Na druhej strane vie byť aj pozorný, milý a láskavý.

Toto leto som sa odvážila mu napísať mail, lebo bol na služobke. Napísala som mu, že naše manželstvo je na konci a chcem, aby sme žili každý svojim životom, ale mysleli stále na deti a zostali priateľmi. Že nedokážem v ňom už vidieť manžela, mať s ním sex. Napísala som mu aj, že mi vadí jeho prchkosť a nie je dobrým príkladom pre deti.

Potom sme sa o tom rozprávali a ja som zostala prekvapená. Manžel si uvedomuje, že sexuálny život medzi nami nebude fungovať, ale on ho nepotrebuje a je ochotný takto žiť ako kamaráti. Pre neho je rodina a náš kamarátsky vzťah to najviac. Rovnako nechce prísť o vzťahy s mojou rodinou. On to celé neprijal a plakal, že sme pre neho všetkým, že jeho život stratí zmysel. Nepochopil to. Zas fungujeme ako pred tým mailom. On spokojný s občasnými náladami, ktoré si odnášame. Ja frustrovaná, udupaná, nespokojná, ktorá nechce stráviť už ani o rok viac v kamarátskom vzťahu bez lásky, milostného života. Ja len prežívam.

Teraz mu musím znova nastoliť túto tému, že sa naozaj chcem rozísť, že chcem rozvod, že to bude naozaj najlepším riešením pre nás oboch. Žiadny sexuológ nevyčaruje, aby fungovalo medzi nami to, čo tam od začiatku nebolo.

Ako mu vysvetliť, aby sme si obaja dali šancu na ešte pekný život - ale už oddelene?

Ako sa dohodnúť na rozvode, keď on je spokojný?

Bojím sa, ako zareaguje, keď zistí, že to myslím vážne. On vie byť nepríjemný - zákerný, keď je dotknuté jeho ego.

Ďakujem

Dobrý deň,

žijete s manželom ako súrodenci, úplne bez sexu. Vy sa tejto aktivity stránite, pretože Vám to pripadá neprirodzené. Nie všeobecne, ale len v spojení s ním. On zase sex nevyžaduje a tvrdí, že mu ani nechýba.

Sexualita je však vo vzťahu prirodzená a potrebná. Určite sa dá určitý čas vydržať aj bez nej, ale úplne sa s ňou rozlúčiť mi nepripadá rozumné. Každý človek má viac či menej rozvinutý sexuálny pud a často sa ním riadi, alebo presnejšie tento pud riadi človeka. Často sa stáva, že sa dajú dokopy partneri s odlišným sexuálnym apetítom a potom nastane problém. Vy však nemáte problém s odlišným sexuálnym apetítom, vy ako pár odmietate sex úplne. Z Vašej strany ide o to, že partner Vás už nepriťahuje. Z jeho strany je o skôr o prispôsobenie sa situácii, keďže nechce prísť o rodinu a o Vás.

Pýtate sa, ako mu vysvetliť, že chcete rozchod, že už takto nedokážete ďalej žiť. Zvlášť vtedy, keď sa začína správať agresívne aj pred deťmi. Chcete pre neho vysvetlenie a argumenty, aby pochopil. Musím Vás však sklamať. Také vysvetlenie neexistuje. On nepochopí dôvod, prečo chcete odísť. Veď Vám dal všetko, čo len mohol. Bude to vidieť tak, že Vám nič nechýba, len vymýšľate. Keď mu poviete, že Vám chýba sex, buď Vám ponúkne seba ako obetu, alebo sa Vám bude snažiť vysvetliť, že aj on sa vzdal sexu v záujme zachovania rodiny a očakáva sa to aj od Vás.

Toto nevysvetlíte. Ak ste už skutočne rozhodnutá, zbaľte sa a odíďte. Pokúste sa mať vždy pri stretnutí s ním niekoho nablízku. Po rozchode s ním totiž budú lomcovať rôzne stavy a nálady.

Predtým ako všetko spustíte sa prosím ešte zamyslite a položte si tieto otázky: Mám z čoho žiť? Mám kde bývať? Neznížim odchodom životnú úroveň svojich detí? Bola situácia natoľko zlá, že sa viac nedalo vydržať? Po odchode na seba totiž preberiete všetky povinnosti partnera so všetkým, čo k tomu patrí.

Preto si všetko dôkladne premyslite a uskutočnite to až vtedy, keď si budete istá, že všetko zvládnete a nič Vás neprekvapí.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online