Ako komunikovať so vzťahovačným a urážlivým partnerom?

Zodpovedané
28. feb 2023

Dobrý deň,

sledujem Vašu poradňu a obdivujem Váš nadhľad a úprimnosť v odpovediach.

Chcem sa poradiť ohľadom mojej situácie. Som s partnerom, ktorý je doslova “majstrom svojho remesla - slova”. Je personalista, s rôznymi ľuďmi komunikuje denne, dokáže neuveriteľne rýchlo myslieť, je veľmi inteligentný. Zároveň je na seba maximálne citlivý a vzťahovačný.

Čokoľvek mu poviem a hoci veľmi vyberalo hľadám slová, tak zo všetkého si vždy vyberie iba to zlé. Povie mi, že sú to z mojej strany výčitky, urazí sa. Stalo sa aj to, že už aj odišiel.

Na druhej strane sám povie, že má problematickú povahu a je ťažké s ním vyjsť. A vraj predsa nie je zlý človek. Čo určite ani nie je a ani som mu to nikdy nepovedala.

V rozhovoroch so svojimi kamarátmi pôsobí uvoľnene a veselo, no doma vie byť aj poriadny dudroš. Vždy potrebuje čas na “predýchanie” a niekedy sa potom vie na veci pozrieť aj s nadhľadom. Občas sa dokonca stavia do pozície trpiteľa a toho, komu bolo ublížené. Nepíšem o žiadnych vážnych veciach. Skôr sú to z môjho pohľadu malichernosti.

Napr. naplánuje víkend a v piatok povie úplne iný návrh. Ak som v pomykove a tri minúty hľadám odpoveď na jeho otázku, či so zmenami súhlasím, tak znervóznie a dá to patrične najavo.

Veľa som si už z Vašich tém vzala k srdcu. Snažím sa reagovať inak ako v minulosti, ale niekedy ma fakt pekelne štve a najradšej by som mu všetko vykričala do očí.

Raz sa tak už stalo a predýchaval týždeň.

Nechcem ho stratiť a podľa jeho slov ani on mňa.

Ako s takým citlivákom komunikovať, aby dochádzalo čo najmenej ku konfliktom?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za spätnú väzbu, potešila ma. Veľmi pekný a užitočný úvod. Zdá sa, že sa začínate učiť od manžela. 😊

Dlho som rozmýšľala, že ako na manžela, keďže ho všetko urazí a je strašne citlivý na všetko, čo sa týka jeho.

Predstavovala som si, že ako by asi na neho zapôsobili techniky používané pri rôznych školeniach a kurzoch zameraných hlavne na psychológiu. Uvažovala som tiež nad tým, že ako by asi vyzerala terapia s človekom, ktorý je rodený personalista a nechce nič meniť a už vôbec nie seba ani kvôli najbližším.

No a nakoniec som prišla na to, že by sme mohli na neho skúsiť jeho vlastné metódy. Už vieme, že manžel zle znáša kritiku a hlavne na svoju osobu. Nenapísali ste, že ako znáša pochvalu. Skúste, ak to teda ešte nerobíte pred každou vážnejšou debatou, alebo keď mu idete predniesť nový nápad, najskôr ho pochváliť. Keďže je personalista, tak rovno dvojfázovo. Prekvapte ho, aj keď Vás ide vo vnútri roztrhať od zlosti, lebo na poslednú chvíľu zmenil program. Neuvažujte a povedzte mu: „No, ale to je výborný nápad. Musím uznať, že v poslednom čase sú tvoje nápady čoraz lepšie a sú veľkou inšpiráciou.“ A potom poviete to, čo musíte, že ak to zmení takto narýchlo, nestačíte skontrolovať, či k jeho novému programu sú prispôsobené aj všetky veci, ktoré boli pôvodne prichystané na pôvodnú verziu. Ale na to už určite myslel on, takže sa na neho plne spoliehate. Neviem, ako to dopadne. Neviem to u týchto ľudí dobre odhadnúť, vždy sa totiž správajú ako v práci. Ideálne by bolo na neho použiť metódu zrkadlenia, čiže správať sa presne tak ako on. To by však asi neustál.

Spomenuli ste však, že pri priateľoch sa správa uvoľnene. Je trochu záhadné, že prečo sa vy pri ňom musíte cítiť ako na výberovom konaní. Ak vám má kto ostať pri deťoch, bolo by dobré vytiahnuť ho niekde von na nápoj, ktorý mu rozviaže jazyk a na rovinu sa ho opýtať, prečo je stále v napätí.

Vysvetliť mu, že domov je miesto, kde môže zhodiť svoje masky a úplne sa uvoľniť.

U väčšiny mužov je to tak, že ak niečo od nich chceme, máme si o to na rovinu požiadať . Tak mu zdôraznite, že postupujete presne podľa toho, čo odporúčajú základné teórie v komunikácii a očakávate z debaty výsledok, ktorý budete môcť použiť v praxi.

Určite by sa ešte dalo niečo vymyslieť a skúšať, čo zaberie. Takže ďalšia metóda – pokus, omyl.

V každom prípade toto nie je problém, ktorý sa dá vyriešiť jedným článkom. Preto ako vždy, tak aj teraz odporúčam návštevu terapeuta, ktorý vám poradí a vymyslí toho s vami viac.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online