Ako komunikovať s manželom, ktorému vadím a nedá sa s ním komunikovať?

Zodpovedané
2. sep 2023

Dobrý deň,

manžel má 46 rokov, ja 39. Máme dve malé detičky: 6-ročné a 3-ročné. Manžel prechádza obdobím, keď ho nič nebaví - ani domácnosť, ani ja a ani deti. Cítim, že som na všetko sama. Nedá sa s ním vôbec komunikovať. Keď mu poviem, že chcem, aby mi pomáhal, tak sa urazí. Sám od seba nič neurobí. Príde domov z roboty a potrebuje kľud.

Na deti je výbušný, nedá sa s ním nikam ísť. Keď sme doma, tak mu vadíme. Keď nie sme doma a nedáme mu vedieť, kde sme, tak je nahnevaný. Minulý rok takto v lete ma podviedol so svojou kolegyňou, ešte k tomu sa ani nepriznal. Už rok s ním žijem v strese. Rozviesť sa je ťažké pri deťoch, nemáme kam ísť.

Podľa neho ja do neho stále rýpem a nedám mu pokoj.

Čo mám robiť?

Ako sa mám k nemu správať, keď sa s ním nedá komunikovatť?

Ďakujem

Dobrý deň,

píšete, že manžel prechádza obdobím, kedy ho nič nebaví, ani domácnosť, ani deti a ani Vaša osoba. Chodíte okolo neho po špičkách, neotravujete ho, nemáte zbytočné otázky. Dokonca takú závažnú vec akou je nevera ste nechali tak, takže Váš manžel ani len netuší, že vy tušíte, že vôbec nejaká nevera prebehla. Poviem Vám, chce to dobré nervy udržať takúto správu, takýto dlhý čas bez zverejnenia. Neriešite radšej nič, lebo nemáte kam s deťmi ísť. Chápem, že ak Vám hrozí, že skončíte na ulici, nechce sa Vám robiť v domácnosti a aj s manželom poriadky. Chcem Vás však upozorniť, že takto ste úplne závislá od manželových nálad. On si uvedomuje skutočnosť, že má výhodu a vy mu všetko odpustíte. To sa však naozaj nedá povedať pri Vašom postavení, ale radšej závažné témy ani neotvárate.

A preto Vás musím upozorniť na jednu skutočnosť. On si je vedomí svojej nadvlády nad Vami a svoj tlak bude stupňovať. Ako? Bude si čoraz viac dovoľovať pri veciach, kde by ho každá iná žena poslala kadeľahšie. On svoj tlak a činy bude stupňovať a vy budete ustupovať. A každým takýmto ústupkom klesnete v jeho očiach a bude Vám to dávať najavo. Preto Vám aj na Vašu otázku, ako s ním komunikovať musím odpovedať, že v tejto situácii naozaj ťažko.

Rozoberme si niektoré možnosti, ktoré sa nám ponúkajú:

1. Moje často spomínané riešenie: Nerobiť nič a nechať tak, ono sa to vyrieši aj samé. Nevieme však absolútne predpovedať akým spôsobom sa to stane a aký bude výsledok.

2. Naberiete odvahu a všetko, čo Vás trápi, vrátane nevery mu vykričíte a budete žiadať vysvetlenie a nápravu. Keďže toto od Vás nečaká, viem si predstaviť ten šok, ktorý by dostal, keby ste to naozaj urobili. Neviem Vám teraz ani len naznačiť, ako by zareagoval. Asi by vznikla menšia, či väčšia hádka, ale aspoň by sa konečne začalo niečo riešiť.

3. Ďalšia z možností je, že sa budete správať tak, ako doteraz, všetko pred nim tajiť a hlavne ho nerozčuľovať. Ale opýtam sa Vás a skúste si úprimne odpovedať, naozaj chcete prežiť taký život? Pretože tu Vás upozorním opäť na to, že jeho správanie sa bude zhoršovať aj jeho činy konanie stupňovať. A rozhodne to nebude vo Váš prospech.

4. Alebo sa začnete zaoberať konečne sama sebou, vyhľadáte si organizácie, ktoré Vám pomôžu a začnete konať.

Verte tomu, že naozaj nemusíte len prežívať, to ani nie je Vaša úloha na tomto svete. Uvedomte si, že ste príkladom pre Vaše deti a keďže sa o ne ich otec nezaujíma, budete to vy, ktorú budú napodobňovať. Horši prípad by bol, keby začali napodobňovať svojho otca.

Pouvažujte a rozhodnite sa, akou cestou pôjdete ďalej.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online