Za akých podmienok môže otec navštevovať dcéru len za prítomnosti matky?

Zodpovedané
18. sep 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom styku.

Keď je dcérka na víkend u otca, tak on je v podnapitom stave. Býva so svojou mamou a správa sa nevhodne. Vyskytujú sa tam hádky a urážky pred dcérou.

Môže otec navštevovať dcéru po rozvode len za prítomnosti matky?

Ďakujem

Dobrý deň,

o stretávaní dieťaťa s otcom počas prítomnosti matky musí rozhodnúť súd. Neuvádzate, či víkendový styk dcéry s otcom je upravený súdnym rozhodnutím. Ak nie, doporučujem podať návrh na súd v mieste bydliska dcéry.

Dôležitým kritériom pri určení styku s otcom je, aby stretávanie bolo v záujme maloletého dieťaťa a neohrozilo jeho zdravý psychický a fyzický vývin.

Podľa § 25 ods. 3 Zákona o rodine platí: "Ak je to potrebné v záujme maloletého dieťaťa, súd obmedzí styk maloletého dieťaťa s rodičom, alebo zakáže styk maloletého dieťaťa s rodičom, ak nie je možné zabezpečiť záujem maloletého dieťaťa obmedzením styku maloletého dieťaťa s rodičom."

To, že je otec pod vplyvom alkoholu v čase, keď má v starostlivosti dcéru, budete musieť na súde dokázať.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz