Má bývalý partner šancu na zvýšenie výživného?

Zodpovedané
12. sep 2023

Dobrý deň,

môj bývalý priateľ si chce požiadať o zvýšenie výživného na naše spoločné dve deti. Ja mám nového priateľa, máme spoločnú dcérku, stále som na rodičovskej ešte a bývame v podnájme.

Na naše prvé dve deti platím 50 eur mesačne, čiže 100 eur spolu. Napísal mi, že to je nič, že jeho vyšla škola a pracovné zošity viac. Že 50 eur si môžem strčiť niekam.

On bol nedávno na dovolenke za 1500 eur, je riadne zamestnaný a dostáva nejaké príspevky aj na bývanie a na školopovinné deti. Deti mi nechce dávať pravidelne ako ich mám mať. Vraj ja mám svoju rodinu a nepošle ich ku mne, lebo bývame v inom meste vzdialenom 50 km. To sú len výhovorky.

Súdom máme dané, že ich mám mať. Nepomáha mi ani sociálka a ani policajti. Raz som to spravila a deti sa báli. Odvtedy sa radšej zdržím a maximálne idem za nimi na jeden deň..

Mám 530 eur rodičovský príspevok.

Zohľadňuje sa aj príjem môjho súčasného priateľa?

Keď si ex podá o zvýšenie napríklad na 200 eur, tak ja ťažko vyžijem z 300 eur mesačne. Najmladšia dcéra je atopická a celiatička, takže to nemám ľahké.

Má bývalý partner šancu na zvýšenie výživného?

Ďakujem

Dobrý deň,

neuvádzate, kedy bolo rozhodované o určení výživného a či sa zmenili majetkové pomery deťom. Neviem Vám tedy povedať, či má Váš bývalý partner šancu na zvýšenie výživného.

Každopádne do výživného sa bude zohľadňovať aj príjem Vašeho súčasného priateľa, nakoľko spolu žijete v spoločnej domácnosti.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz