Tvrdý vačok na ďasne po vytrhnutom zube múdrosti. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
11. máj 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho ďasna. Asi pred 10. mesiacmi mi bol vytrhnutý zub múdrosti. Žiadne komplikácie som nemala. K zubárovi chodím pravidelne, pretože mám Invisalign.

Momentálne som 23 týždňov tehotná a kvôli covidu mi bolo odporučené obmedziť návštevy u zubára. Včera pri čistení som si všimla, že mám ako keby výrastok alebo vačok na dolnom ďasne. Tam som mala predtým zub múdrosti. Je tvrdý, nebolí a nepríde mi, že je biely.

Žijem v zahraničí. Volala som zubárovi a vraj mi to môže pozrieť o 2 týždne. O zuby sa veľmi starám. Keď som bola malá, tak mi zubárka pokazila zuby a dala mi velikánske plomby, ktoré vidno aj na obrázku. Každý deň si zuby umývam, používam zubnú vodu a aj zubnú niť.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

za predpokladu, že tento slizničný útvar na ďasne v oblasti za stoličkami doteraz nebol a vznikol len pred časom, odporúčam nechať si ho vyšetriť zubným lekárom pri najbližšej možnej príležitosti.

Môže ísť o bujnenie sliznice kvôli dlhodobému dráždeniu, napríklad protiľahlým zubom alebo aj dlahou Invisalign.

Nakoľko ste si výrastok doteraz nevšimli, nepredpokladám, že ide o útvar s kostným podkladom.

Ak sa zubný lekár rozhodne pre odstránenie výrastku, odošle vás ku stomatochirurgovi, ktorý odobrané tkanivo pošle na mikroskopické histologické vyšetrenie, kde sa určí, o aký typ novotvaru ide (najčastejšie fibróm, zriedkavo tiež fibrolipóm).

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská