Prečo ma bolí mŕtvy zub?

Zodpovedané
22. jún 2019

Dobrý deň,

mám mŕtvy zub, ktorý ma bolí. Mám na ňom keramickú korunku, ktorú mi dal zubár pred tromi mesiacmi. Zub sa mi jemne kýval, ale zubár mi korunku aj tak dal. Bola menená po deviatich rokoch.

Vedľa tohto zubu mám plombu, ktorú by bolo podľa zubára vhodné vymeniť. Cítim bolesť ako keby medzi jednotkou, kde je mŕtvy zub a dvojkou, kde je potrebné vymeniť plombu.

Môžem mať kaz medzi zubami?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

záleží od toho akú bolesť pociťujete a na aký podnet. Nakoľko nepíšete, aký typ bolestí máte a na aké podnety, nie je možné určiť príčinu bolesti ani poradiť, ako postupovať.

Nasledovné možnosti sú preto len teoretické a odporúčam dohodnúť si skorý termín u vášho zubného lekára.

Zub 1ka - ak bola korunka osadená na mŕtvy zub, ktorého koreňový kanálik bol riadne ošetrený (prečistený a zaplnený), nemali by ste reagovať na tepelné podnety ani na sladké či kyslé.

Okraj novej korunky však môže dráždiť ďasno a tiež sa môže v danom mieste hromadiť bakteriálny povlak, prípadne tvrdé zubné povlaky (zubný kameň), pričom vzniká zápal ďasna, čo sa prejaví jeho začervenaním a opuchom. Ak bola korunka osadená na mŕtvy zub, ktorého koreňový kanálik nebol dostatočne ošetrený, zápal mohol postúpil cez hrot koreňa do okolitého tkaniva, pričom zub môže byť bolestivý pri zahryznutí.

Toto sa dá u zubného lekára ľahko zistiť pomocou röntgenu. Zároveň sa posúdi stav kosti okolo zuba, nakoľko popisujete jeho kývavosť.

Zub 2ka - ak stará výplň netesní, môžete reagovať na studené podnety alebo ak sa pri výplni
tvorí kaz, budete reagovať na sladké. Ak pociťujete pulzujúcu bolesť na studené/teplé, zub odumiera a bude potrebné ošetrenie koreňového kanálika.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská