Má význam opravovať predné zuby u dvojročného syna?

Zodpovedané
25. jan 2020

Dobrý deň,

chcela by som počuť Váš názor na opravu horných jednotiek a dvojok u dvojročného syna.

Už sme vyskúšali viacerých zubárov. Teraz máme konečne veľmi milú a dobru pani zubárku. Super zvládla synčekovi opraviť aj pokazenú stoličku. Ale má pokazené aj predné horné zúbky z vnútornej strany.

Zubárka povedala, že je to len povrchový kaz a na týchto zuboch sa len sleduje, alebo sa zvykne zastaviť. Že dieťa netreba opravou stresovať, keďže tieto zúbky vypadávajú ako prvé.

Aký je Váš názor a čo nám odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

súhlasím s vašou zubnou lekárkou.

Kazy na predných mliečnych zúbkoch bývajú často len povrchové a nakoľko je čistenie týchto zúbkov z hľadiska ich tvaru jednoduchšie, ako napríklad čistenie stoličiek, hoci sa sklovina vplyvom odvápnenia poruší, kaz sa šíri len veľmi pomaly alebo sa jeho šírenie zastaví.

Zúbky synčekovi dôsledne čistite 2x denne a kazy na predných zúbkoch sledujte - či nedochádza k zmene ich tvaru, farby, či sa zubné tkanivo nedrolí.

So synčekom chodievajte každých 6 mesiacov na preventívnu prehliadku. Ak by sa mu stav napriek vašej snahe správne čistiť zhoršoval, odporúčam nechať zúbky ošetriť, aby sa mu korunky nezlomili. Je to okrem iného dôležité aj kvôli správnemu formovaniu reči v detskom veku.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská