Je potrebné opravovať kazy na mliečnych zuboch?

Zodpovedané
14. apr 2019

Dobrý deň,

môj 6 ročný syn nechce u zubára spolupracovať a ja už netuším, ako ho prehovoriť. Má asi 5 kazov a aj ho občas pobolievajú zuby. Ani to ho nepresvedčí otvoriť ústa.

Je potrebné opravovať kazy na mliečnych zuboch?

Ďakujem

Dobrý deň,

mliečne zúbky sa veľmi ľahko pokazia, či už kaz vznikne na žuvacej plôške alebo v mieste dotyku s vedľajším zubom, kaz sa následne rýchlo šíri do hĺbky.

Mliečna 5ka (druhá mliečna stolička) je veľmi dôležitý zub, po prerezaní 6ky (prvej trvalej stoličky) zabezpečí jej správne postavenie a zároveň drží miesto trvalej 5ke (druhému črenovému zubu), ktorá sa zvyčajne prerezáva v období od 10. do 12. roku.

Pretrvanie mliečnej 5ky je v detských ústach dôležité do úplného prerezania a "dohryznutia" trvalých 6tiek, ktoré budú ďalej držať výšku zhryzu. Kazy na mliečnych zuboch sú zdrojom baktérii pre celú ústnu dutinu a v medzizubných priestoroch sa môže kaz rozšíriť z pokazeného zubu na zdravý zub. Ak je syn neošetriteľný, môžete sa so svojím zubným lekárom dohodnúť, že kazy na mliečnych zuboch nebudete riešiť, domáca dentálna hygiena je však kľúčová a pravidelné preventívne prehliadke nevyhnutné. Pri akútnej bolesti zúbkov by som kvôli zlej spolupráci detského pacienta volila skôr mliečny zúbok vytiahnuť ako ošetrovať vŕtaním a plnením.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská