Je opuch po zákroku v poriadku?

Zodpovedané
15. sep 2019

Dobrý deň,

asi tak pred dvomi týždňami ma začala na dotyk bolieť dolná šestka. Bola som s ňou na pohotovosti. Zub prevŕtali a nechali otvorený. Na druhý deň som troška opuchla, ale bolesť ustupovala. Aj opuch ustúpil do dvoch dní.

Vo štvrtok som mala termín u súkromného zubára. Hľadala som takého, čo robí pod mikroskopom. Prečistil mi kanáliky, niečim ich vyplnil a dal antibiotickú vložku. V ten deň to bolelo, ale na druhý deň už v pohode.

Len v piatok ráno som sa zobudila s miernym opuchom na sánke pri tom zube. Zubár mi hovoril, že 5 dní to môže bolieť. Dnes je sobota a bolesť je malá. Len je pichľavá. Opuch je stále rovnaký.

Je opuch po takomto zákroku v poriadku?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ak je zub bolestivý na dotyk, poklop alebo záhryz. Je pravdepodobné, že zubná dreň v systéme koreňových kanálikov už odumrela a infekcia postúpila cez otvory v hrotoch koreňov do priestoru medzi koreň a kosť, prípadne do samotnej kosti.

Zub sa vtedy môže zdať až povystúpený a v mieste infekcie v okolí hrotu koreňa sa môže tvoriť hnis, ktorý sa následne dokáže prevaliť cez ďasno v podobe fistuly (laicky povedané sa vytvorí v kosti chodbička a na ďasne hrčka), z ktorej bude vytekať.

V závislosti od veľkosti infekcie a smeru jej šírenia sa môže stať, že opuchnete. Čistenie koreňových kanálikov však infekciu za hrotom koreňa zuba hneď neodstráni, musí sa pomaly vyliečiť. Navyše prienik koreňových nástrojov dráždi tkanivo závesného aparátu zuba, čo prispieva k bolesti po zákroku.

V prípade silnejúcich bolestí po čistení koreňových kanálikov si dočasnú výplň, ktorá prekrýva dezinfekčnú vložku v kanálikoch, zo zubu vyškrabte, čím tlak uvoľníte.

Zubný lekár vám pri ďalšom sedení zub opäť otvorí a bude v čistení a rozširovaní koreňových kanálikoch pokračovať, nakoľko koreňové kanáliky môže definitívne neuzavrieť, až keď tvorba hnisu ustane a infekcia ustúpi.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská