Je bolesť zuba po vyplnení kanálika normálnou reakciou?

Zodpovedané
29. jún 2020

Dobrý deň,

včera som bola u zubára na definitívne zaplnenie koreňového kanálika na dolnej 5ke. Vtedy ma zub už nebolel. Zubár mi zub znovu prečistil, dezinfikoval chlórnanom sodným (smrdí ako Savo) a dal koreňovú výplň, 1 kanálik.

Pri dezinfekcii má to mierne zaštípalo vnútri v zube. Povedal, že už je na konci kanálika. Ale po ošetrení má zub znovu začal bolieť na dotyk. Keď naň zatlačím jazykom je to také citlivé a bolestivé. Cítim ho a bolí aj keď naň zatlačím, teda na tej strane vôbec nemôžem jesť tuhšie jedlo.

Je takáto bolesť po zaplnení kanálika normálnou reakciou a ustúpi do pár dní?

Stálo to dosť peňazí.

Upokojí sa mi zub, alebo bude musieť ísť von?

Nerobili mi to pod mikroskopom.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

dolné črenové zuby majú jednoduchšiu anatómiu a ošetrenie od mikroskopom nie je pri nich nutné. Ak kontrolná röntgenová snímka preukázala správnosť plnenia v celej dĺžke kanálika, všetko by malo byť v poriadku. Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa stáva, že po zaplnení koreňového kanálika prepuknú u pacienta silné bolesti, nazývame to neznášanlivosťou zubu na koreňovú výplň.

Toto ale váš prípad nie je, u vám pravdepodobne došlo len k rozdráždeniu vlákien závesného aparátu zubu v oblasti jeho koreňového hrotu, keď zubný lekár dočisťoval koreňovými nástrojmi túto oblasť a preplachoval ju.

Takéto podráždenie po zákroku je bežné, treba s ním počítať, pozorovať, či majú bolesti klesajúcu intenzitu. Ak by sa bolesti stupňovali, opätovne vyhľadajte svojho zubného lekára.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská