Ako odstrániť žltý pigment na novoprerezaných trvalých zubov 8 ročného dieťaťa?

Zodpovedané
23. mar 2019

Dobrý deň,

môj 8 ročný syn má pigment za zuboch. Mliečne zuby mal úplne v poriadku, žiadne kazy, nejedol veľa antibiotík (až jedenkrát v 6 rokoch), častejšie užíval rôzne sirupy proti kašľu. Začali sa mu meniť zuby a prvá jednotka, dvojka dole vyrástla po obvode zuba so žltým sfarbením. Zuby nie sú pokazené, no z estetického hľadiska by som to chcela do budúcna riešiť.

Ako je možné tento pigment odstrániť?

Ďakujem

Dobrý deň,

odporúčam navštíviť Vášho zubného lekára alebo syna objednať na profesionálnu dentálnu hygienu, kde sa posúdi, či je žlté zafarbenie zubnej skloviny získaný povlak z jedla/nápojov, alebo vývojová chyba skloviny, ktorá nastala nesprávnym uložením minerálov pri formovaní zárodku zuba v kosti.

Čerstvo prerezané trvalé zuby sú zväčša na povrchu drsné a preto viacej viažu povlak aj pigment.

Ak by šlo o získaný farebný povlak, dentálna hygienička ho odstráni špeciálnou leštiacou pastou a kefkou alebo gumičkami.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská