Ako dlho môže dieťa používať dentálny krém Tooth Mousse?

Zodpovedané
23. nov 2018

Dobrý deň,

môj skoro 6 ročný syn má zaplombovaných už niekoľko zúbkov. Na zuby používa Curaprox, Elmex, zubnú niť. Sladkosti obmedzujeme a na kontrolu chodíme každých 6 mesiacov.

Pán zubár nám odporučil krém Tooth Mousse. Máte skúsenosti s týmto dentálnym krémom? Ako dlho ho môže syn používať? Má podľa vás význam pečatenie zubov?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

daný produkt poznám, je to dobrá alternatíva k fluoridačným gélom. Obsahuje kazeín-fosfopeptid, bielkovinu z mlieka, ktorá viaže vápnik a fosfát. Nalepí sa na povrch zubu a zvyšuje tak dostupnosť týchto látok na povrchu skloviny, čím zabraňuje demineralizácii a podporuje remineralizáciu. Látka je úplne bezpečná, pokiaľ nemá pacient alergiu na mliečne bielkoviny. Z tohto dôvodu ju váš syn môže používať dlhodobo, vždy večer (ak má biele fliačiky alebo aktívne kazy, tak aj ráno) po dôkladnom očistení zúbkov kefkou a zubnou pastou. Množstvo krému nech je vo veľkosti hrášku, rozotrite ho prstom po zuboch. Prebytky nech syn vypľuje a ústa už vodou nevyplachuje.

A pečatenie zubov - áno, má význam na trvalých zuboch. Poraďte sa so svojím lekárom a naplánujte pečatenie až po úplnom prerezaní prvých trvalých stoličiek u vášho syna. Pečatenie znižuje kazivosť v jamkách a ryhách stoličiek - ak sú hrbčeky vysoké a ich zvažovanie do brázd strmé, čistenie je v týchto miestach náročné. Pečatidlo zatečie do rýh a uvoľňuje fluorid, čím tiež chráni sklovinu zuba. Pečatenie však vyžaduje spoluprácu detského pacienta, aby sa materiál dobre pripojil k zubu a za krátko nevypadol. Časom sa pečatidlo opotrebuje, zhryzie, časť sa môže odlomiť. Pečatený zub treba sledovať počas preventívnych prehliadok a v prípade potreby zahladiť/opraviť.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská