Aké zákroky môže robiť zubár počas tehotenstva?

Zodpovedané
10. mar 2019

Dobrý deň,

som tehotná a chcela by som sa poradiť o zákrokoch, ktoré sa môžu robiť počas tehotenstva.

Môže zubár robiť počas tehotenstva fotokompozitnú plombu?

Môže trhať zuby múdrosti?

Môže trhať korene zubu múdrosti zubár - chirurg?

Ďakujem

Dobrý deň,

v priebehu celého tehotenstva sú zákroky delené podľa trimestrov:

  • počas prvého trimestra sa riešia len akútne a bolestivé stavy, všetko, čo možno odložiť na neskôr, sa odloží na druhý trimester
  • počas druhého trimestra je možno robiť bežné ošetrenia (napr. výplne, nie však amalgámové)
  • počas tretieho trimestra sa ošetruje v sede alebo na boku a opäť platí, že čo možno odložiť na neskôr, to sa odloží na obdobie po pôrode/šestonedelí.

Ďalej vo všeobecnosti platí, že návštevy u zubného lekára by mali byť počas tehotenstva čo najkratšie a prístup zdravotníckeho personálu ohľaduplný.

Dôležitá je dobrá hygiena ústnej dutiny, neváhajte preto počas tehotenstva absolvovať profesionálnu dentálnu hygienu a tiež pravidelné preventívne prehliadky. Lokálna anestézia je dovolená, preto aj jednoduchá extrakcia (vytiahnutie) zuba je možná.

Zuby mudrosti by som na vašom mieste riešila až po pôrode, počas tehotenstva len v prípade akútnych bolestí a silného zápalu v okolí zuba. V prípade úplnej nutnosti zhotovenia röntgenového snímku sa použijú špeciálne ochranné pomôcky. Lieky sú predpisované len ak sú nevyhnutné a len tie, ktoré sú počas tehotenstva dovolené, v prípade liekových kombinácií sa zubný lekár dohodne s vaším gynekológom.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská