6,5 ročnému synovi po úraze z ďasna trčia dve časti. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
29. jún 2020

Dobrý deň,

môj 6,5 ročný syn mal pred štyrmi rokmi úraz horných jednotiek. Zo zubov sa mu časť odlomila. Zúbky má vo veľmi dobrom stave bez kazov. Po páde sa mu stále tvoril absces, ktorý po čase zmizol a stále sa vrátil.

Zubárka vravela, že môže mať problém s trvalými zubami. Ale aj ho mať nemusí. Už mu vypadli horné a dolné 1 a 2, okrem pravej jednotky, ktorá sa začala kriviť. Vsúva sa mu viac dovnútra úst a nechce vypadnúť.

Cez koronavírus som mu našla nad tou jednotkou ostrý biely hrot (ako zub), ktorý vyčnieva z ďasna a nad hrotom biela časť zuba. Je to vyššie v ďasne pod perou.

Bojím sa, že odtiaľ mu vyrastá stály zub, alebo že mu stály nevyrastie. Zubári ešte nepracujú v zahraničí.

Čo to môže byť?

Absces sa mu nerobí. Teda z ďasna mu trčia 2 časti - tá ostrá nižšie a biela časť vo farbe zuba vyššie.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

odporúčam len počkať a sledovať stav. Môže ísť o prerezávajúci sa trvalý zub, ale taktiež o koreň mliečneho zubu, ktorý sa prerezáva cez ďasno v dôsledku sklonu tohto mliečneho zubu. Bez vyšetrenia a len na základe vášho popisu sú to len moje odhady. Nakoľko bol úraz pred 4 rokmi, nemyslím si, že to s tým má priamy súvis.

Ak sa mliečny zub okrem sklonu aj hýbe, hoci nie dostatočne nato, aby sme ho synkovi vy vytiahli, odporúčam dať ho odstrániť u zubného lekára. Môže to napomôcť prerezaniu je trvalého nástupcu.

Na Slovensku už zubní lekári poskytujú vyšetrenia aj ošetrenia prakticky v plnom rozsahu, záleží to od epidemiologickej situácie v danej krajine.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská