Môže mať 9-mesačné dieťa nočné mory?

Zodpovedané
17. júl 2022

Dobrý deň,

9-mesačný syn sa v postieľke počas nočného spánku stale prevaľuje na štyri a hneď do sedu. To ho stále ruší a budí sa so silným plačom, niekedy aj 1,5 hodiny po zaspatí. Nevieme ho nijako upokojiť. Netrvá to krátko. Vedel by vrieskať aj hodinu a nedá sa vôbec utíšiť.

Ešte ho dojčím. Je veľmi unavený, často plače a vrieska aj viackrát za noc. Musíme sa s ním ísť hrať o 4:00 ráno, prípadne sa ísť v kočíku prejsť von.

Ako inak mu môžeme pomôcť?

Je to niečo, čo sa dá riešiť so špecialistom?

Ten plač je ako keby ho trhali.

Bude riešenie, ak prestanem dojčiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie som si istá z tohto krátkeho popisu, či môže ísť o nočné desy. Prípadne sa zamyslite, či nemáte zapnutú TV. Niektoré znaky nočných desov:

Nočné desy sa líšia od nočných môr týmito znakmi:
🌙Nočné desy sa zvyčajne vyskytujú najčastejšie v prvej polovici noci. Zvyčajne cca 1 - 2 hodiny po zaspatí.
🌙Sú spojené s hlbokou fázou spánku.
🌙Deti môžu pôsobiť veľmi rozrušenie a vystrašene a bude sa vám zdať, že sú prebudené. Počas nočného desu, ktorý trvá cca 5 - 10 minút nie je dieťa úplne prebudené. Ale javí sa tak. Môže plakať, kričať a vyzerať vydesene, odťahovať sa. Pretože v skutočnosti nie je bdelé, nebude si vedomé vašej prítomnosti.
🌙Ukľudnenie nezaberá a krik sa môže stupňovať.
🌙Deti si spánkové hrôzy pamätajú zriedka.

Čo spôsobuje nočné desy u detí?
🌙nadmerná únava,
🌙úzkosť a stres,
🌙poruchy dýchania v spánku,
🌙narodenie súrodenca,
🌙príliš veľa televízie,
🌙beľké zmeny v rodine – rozvod, konflikty s rodičmi.

Ako to zvládnuť?
🌙Ostaňte v kľude – pokúste sa dieťa hladkať a snažiť sa, aby sa uvoľnilo. Povzbudzujte ho slovne. Buďte pri ňom a tichým hlasom na neho môžete rozprávať. Na niektoré deti platí aj zažatie svetla.
🌙Nerozčuľujte sa a ani na neho nekričte – oči dieťaťa môžu byť otvorené a môže kričať. Ale reálne spí a nie je schopné reagovať na vaše otázky či pokyny.
🌙Sústreďte sa na bezpečie dieťaťa – nočné desy môžu byť spojené s námesačnosťou alebo inými formami pohybu a môžu si ublížiť.
🌙Zamerajte sa na deň – má dieťa dostatok spánku? Spánková deprivácia môže vyvolať zmeny v spôsobe, akým mozog dieťaťa prežíva hlboký spánok.
🌙Pri narodení súrodenca sa zamerajte na dostatok kontaktu. Vysvetlite mu, že ho stále ľúbite a rozprávajte sa s ním, že láska sa nerozdeľuje ale znásobuje.

To, že prestanete dojčiť nie je riešenie problému. Dojčenie naopak dieťa ukludňuje a môže sa tak regulovať ak je rozrušené, alebo ho niečo bolí. Bohužiaľ mám málo informácií, aby som odhalila príčinu.

Zuzana Sláviková
holistická spánková poradkyňa
mail: ahoj@spinkajbabo.sk
web: https://www.spinkajbabo.sk
IG: @spinkajbabo