Je v poriadku spánok môjho 5-mesačného dieťatka?

Zodpovedané
21. jún 2022

Dobrý deň,

mám 5-mesačnú dcéru, ktorá začala mať od 4. mesiaca veľmi krátke denné spánky. Na prechádzke v kočíku je to vždy presne 20 minút. Na posteli zväčša nezaspí, ak aj áno, tiež nie na dlhšie ako 20 minút. V šatke sa zadarí raz denne asi hodinový spánok. Keď ju tam uspávam ďalší raz, tak zase pospí tak 20 minút. Bežne tak vychádza trvanie denného spánku dokopy do dvoch hodín. V noci spinká 11 - 12 hodín (od cca 19-20 do 7-8hod). Po 20 minútach vydrží hore 2 hodiny. Keď ju skôr uspávam, tak nezaspí.

Je to v poriadku?

Ďakujem

Dobrý deň,

jedna z najčastejších otázok, ktoré dostávam od mamičiek, je, že ako predĺžiť spánok alebo prečo bábätko spí iba 30 minút alebo 45 minút.

⭐Je to takto: Krátke spanie nie je zlé. Krátke spánky sú do 1 roka úplne bežné.

⭐Kultúra spánkového tréningu je v našej spoločnosti tak zakorenená, že máme pocit, že všetky spánky musia byť dlhšie ako hodinu, aby boli "dobré", ale nie je to pravda. Veľa deti nepotrebuje dlhý spánok a ten 40-minútový im stačí. Ak sa vaše dieťa zobudí usmiate a spokojné po 30-minútovom spánku, bolo to všetko, čo potrebovalo.

⭐U niektorých detí sa okolo 7 mesiaca začínajú spánky predlžovať. Iným sa zase začnú spánky predlžovať až po tom, čo prejdú na 1 denný spánok.

⭐Ak sa vaše dieťatko neustále budí z krátkeho spánku nevrlé alebo podráždené, môžete sa pokúsiť douspať ho a predĺžiť spánok pohybom alebo kontaktom.

⭐Čo ešte môžete spraviť?
Skúste sa pohrať s bdelými oknami. Ak skrátite bdenie, predĺži sa spánok? Ak ich bdenie predĺžite, predĺži sa jeho spánok?

⭐Nalaďte sa na svoje dieťatko a zistite, čo potrebuje. Tiež by som sa pozrela na nepohodlie. Ak je vaše dieťatko aj po spánku neustále mrzuté/nepokojné, môže to byť spôsobené aj nekomfortom.

Zuzana Sláviková
holistická spánková poradkyňa
mail: ahoj@spinkajbabo.sk
web: https://www.spinkajbabo.sk
IG: @spinkajbabo