Ako dosiahnuť, aby sa 8-mesačný syn nebudil?

Zodpovedané
17. júl 2022

Dobrý deň,

mám problém s nočným spánkom 8-mesačného syna.

Náš spánkový režim je takýto:
Ráno vstáva okolo 7:00. Doobedný spánok má okolo 9:30 a trvá maximálne pol hodiny. Ďalší spánok má o pol jednej. Ten trvá do druhej - pol tretej. Musím ho budiť, lebo inak by spal aj tri hodiny. Tento spánok má v posteli, tam mi spí najlepšie. Tretí spánok je okolo piatej a trvá tak pol hodinku. Spať chodí o 20:00 a do polnoci sa mi budí aj trikrát s plačom.

Ako postupovať, aby sa v noci nebudil?

Prvý spánok doobeda spí v košíku, kde mu dám cumlík, prikryjem dekou, s ktorou stále spí a zaspí. Obedny spánok je taký, že ho vezmem do postele, ľahnem si k nemu, dám mu cumlík a deku a zaspí.

Poobedný spánok má buď v kočíku alebo v koši. Taktiež mu dám deku cumlík. Príprava na večerný spánok je asi taká, že mu okolo pol ôsmej dám kašu, prezlečiem do pyžama a ideme do spálne. Tam spolu zatiahneme závesy, oblečiem ho do vaku, dám trošku mlieka, odgrne, dám cumlík, preložím do postieľky a dám jeho deku na zaspávanie a spinká.

Keď sa v noci zobudí a plače, tak ho preložím k sebe do postele a tam sa ukľudní. Zo spánku však mrnčí. Nedávno sa mu prerezal jeden zub.

Môže to byť aj tento dôvod?

Bdelé okno má tak dve hodiny, viacej mi nevydrží. Snažím sa to natiahnuť aspoň na2,5.

Robím dobre?

Ten predposledný spánok má okolo pol piatej a do večera do ôsmej už je veľmi unavený a nervózny.

Ďakujem

Dobrý deň,

môžu ho trápiť zúbky, alebo vás hľadá a preto plače. V tomto veku sa už rozbieha separačná úzkosť.

Bdelý čas veľmi nenaťahujte, pretože ak pôjde spať preunavený. Znamená to prebúdzanie s plačom po 1 spánkovom cykle.

Radšej skúste, aby išiel spinkať vtedy, keď je unavený, aby ste predišli preúnave. Kľudne ho dajte spinkať na ten nočný spánok skôr. Neznamená to, že o to skôr dieťa ráno vstane, práveže si dospí to, čo potrebuje.

Zuzana Sláviková
holistická spánková poradkyňa
mail: ahoj@spinkajbabo.sk
web: https://www.spinkajbabo.sk
IG: @spinkajbabo