Koľko vitamínu D by mala denne užívať dospelá osoba?

Zodpovedané
17. okt 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom vitamínu D. Na letáku sa píše, že vitamín D3 1000 stačí vziať na deň jednu tabletku. Môj muž si vzhľadom na covid situáciu zaumienil, že bude jesť 5 tabletiek na deň.

Hrozí mu predávkovanie

Posledný mesiac ho bolia rebrá pri pohybe a aj na dotyk. Bolia ho ruky pri pohybe a pri vytáčané. Napr. pri šoférovaní.

Môže to súvisieť s veľkými dávkami vitamínu D?

Bol u lekárky. RTG pľúc má v poriadku. Uzavrela to, že nič mu nie je.

Aké vyšetrenia odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

denná dávka tohto vitamínu sa pohybuje v priemerne okolo 2000IU.

Pri nadmernom prijme môže dôjsť k hypervitaminóze, čo vedie k vysokým hladinám vápnika v krvi. To má za následok kalcifikáciu mäkkých tkanív, najčastejšie dôjde k poškodeniu obličiek a srdca alebo dôjde k ochabnutiu svalov.

Myslím si, že dôležité je upraviť dennú dávku tohto vitamínu, teda znížiť príjem vitamínu D. Ďalej si môže manžel skontrolovať hladinu vitamínu D v krvi, avšak tento odber si bude musieť hradiť sám, pretože vyšetrenie hladiny vitamínu D, nie je v kompetencii praktického lekára.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková