Antibiotiká pri nízkom CRP

Zodpovedané
27. jan 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Už piaty deň mám príznaky angíny. Keďže som bez teploty, tak som návštevu doktora odkladala. Dnes som išla na vyšetrenie. Doktorka mi i napriek CRP 8 a teplote max. 37°C predpísala Zinnat.

Minulý mesiac som prekonala to isté. Bola som na pohotovosti, brala som Dalacin. Mandle majú biely povlak a sú pripuchnuté. Cítim bolesť pri prehĺtaní, mám prekrvené hrdlo, miernu nádchu a už aj hlava ma pobolieva. Je to v poriadku?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pri predpísaní antibiotík sa riadime najmä klinickými prejavmi, skúsenosťami z praxe, CRP je pomocná metóda.

Pri angínach je dôležitá dĺžka podávania antibiotík. Ak ste prekonali pred mesiacom angínu a Dalacin sa neužíval minimálne 10-14 dní, potom sa prejavy angíny v niektorých prípadoch zvyknú vrátiť. Opätovne sa indikuje antibiotická liečba.

Pri miernejších prejavoch sa odoberie ster z mandlí a čaká sa na výsledok.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková