Aké ochorenie spôsobuje voda v pľúcach?

Zodpovedané
23. jan 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom vody v pľúcach.

Čo znamená, keď je voda v pľúcach?

Prečo sa tam vytvorí a aké ochorenie to spôsobuje?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

tzv. voda v pľúcach - fluidothorax je prejavom rôznych ochorení. Ak sa na RTG náleze zistí, že v pľúcach sa nahromadila tekutina, treba pátrať po príčine.

Štandardne sa v nemocnici odoberá vzorka tejto tekutiny - tzv. pleurálna punkcia a materiál sa odosiela na rozbor do laboratória. Vodu v pľúcach môžu spôsobiť rôzne pľúcne ochorenia, zápaly pľúc, nádory pľúc, ale aj ďalšie iné nádorové ochorenia, zlyhávanie srdca u starších pacientov spôsobuje taktiež nahromadenie vody v pľúcach.

Presný mechanizmus nahromadenia tekutiny v pľúcach závisí od príčiny. Napr. pri zlyhávaní srdca. Vtedy srdce nestíha prečerpávať krv v našom obehu, a preto sa tekutina z ciev ukladá do pľúc. Pri nádoroch produkujú nádorové bunky tekutinu, ktorá sa taktiež ukladá do pľúc.

Prejavom takého nahromadenia tekutiny je zhoršenie dýchania, nevýkonnosť, únava až lapanie po dychu.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková