Ako správne vybrať základnú školu?

Zodpovedané
2. apr 2024

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu pri výbere školy pre prváčku. Dcérka pôjde od septembra do školy. V súčasnosti navštevuje malú MŠ u nás v obci. V obci máme aj školu 1. - 9. ročník. Je to malá škola, v jednej triede je v priemere 8 - 9 žiakov.

Ja by som ju však chcela dať do školy do mesta, na ktorú mám lepšie ohlasy ako na túto našu obecnú. Tiež je to pomerne menšia škola, má spolu 290 žiakov. Známych som sa pýtala na obidve školy - na kvalitu vzdelávania aj na iné aktivity, ako napr. lyžiarsky, plavecký, korčuliarsky, exkurzie, krúžky v družine a podobne. Naša obecná škola nemá skoro nič.

Problém ale je, že dcérka veľmi chce ísť na našu obecnú školu, spolu so svojimi kamarátkami zo škôlky a podporuje ju v tom aj manžel.

Ako sa mám teda rozhodnúť?

Dať ju do našej obecnej školy, kde bude mať kamarátky a bude to pre ňu menej stresujúce, aj keď kvalita vzdelávania je slabšia?

Alebo ju dať do lepšej školy napriek tomu, že tam nebude nikoho poznať?

Bude to veľká psychická záťaž?

Dcérka je spoločenská, ale nie je vodcovský typ. Skôr sa pridá k deťom a k tomu, čo sa hrajú. Nezvykne začínať hru, alebo oslovovať deti, aby sa s ňou hrali.

Ešte zvažujem možnosť nechať ju 1. - 4. ročníku v našej škole a na druhý stupeň ju dať do mesta. Tejto možnosti nie som moc naklonená, keďže by nastúpila do cudzieho kolektívu skoro pubertálnych deti a ešte by možno musela aj dobiehať učivo.

Čo by bolo podľa Vás pre dcérku najlepšie riešenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

čas zápisov sa blíži a verím, že už máte jasno v tom, ktorá škola bude vhodná. Tu sa musíte rozhodnúť iba vy a nikto iný.

Rozumiem, že chcete aj kvalitu vzdelávania, ale zároveň chcete aj psychickú pohodu pre dcéru.

Ja by som sa rozhodla pre psychickú pohodu. Kvalita vedomostí sa dá potom dotiahnuť aj doma, na krúžkoch a podobne.

Ale ako píšem, rozhodnutie je iba na Vás.

Prajem pekný deň.
Mgr. Natália Rajnohová
Učiteľka pre primárne vzdelávanie