Ako pomôcť prváčke, ktorej sa v škole vysmievajú?

Zodpovedané
4. dec 2023

Dobrý deň,

obraciam sa na Vás s prosbou o pomoc pri riešení problému, ktorý nastal u našej prváčky.

V triede ich je 17, z toho 12 chlapcov a 5 dievčat. Po rodičovskom združení mi pani učiteľka povedala, že dcéra nespolupracuje na hodinách, kričí a zapcháva si uši. Pri zisťovaní doma, čo sa v škole deje a prečo sa to stáva, mi dcéra povedala, že sa jej v škole deti smejú/vysmievajú. Skúsila som zistiť cez mamičky iných deti, či je to pravda. Bolo mi to potvrdené. Tým potom dochádza k nespolupráci na hodinách, nakoľko dcéra sa týmto ako keby zablokuje a obranný mechanizmus je vyššie popísaný.

Od dcéry viem, že sa jej smejú, keď spraví chybu (neviem, či pri písaní na tabuľu, naozaj neviem, ako tomu mám rozumieť). Volá sa Zuzka a spolužiacu ju volajú Zuzana Čaputová (ako naša prezidentka) alebo Zuzana Kušnírová. Alebo fekálny humor - Zuzana Ho*ienková.

Je možné dcérine správanie nejako zmeniť, naučiť ju, ako sa efektívne posmeškom brániť a zároveň aj spolupracovať na hodinách?

Je vhodné sa obrátiť aj na pani učiteľku, požiadať ju o intervenciu a prípadne nejakú spoločnú hodinu, kde by sa takéto správanie vyhodnotilo, ako nevhodné/neprijateľné a prijalo sa riešenie na báze spolupráce medzi deťmi a že nie každý je vo všetkom rovnako dobrý?

Nakoľko sa obávam "zaškatuľkovania" dcéry medzi neposlušné, problémové deti a tiež toho, že tieto zatiaľ posmešky by mohli prerásť v šikanu a dcére by sa následne znechutila celá škola.

Ako by bolo možné danú situáciu riešiť čo najefektívnejšie?

Ďakujem

Dobrý deň,

s posmeškami medzi deťmi sa stretávame naozaj často. Je vhodné riešiť to v začiatkoch, aby nedochádzalo k zhoršeniu situácie.

Určite sa obráťte na triednu pani učiteľku. Existujú rôzne podporné programy a aktivity. Je na mieste, aby pani učiteľka zapracovala na klíme triedy.

Dcéra nespolupracuje a ako ste napísali, obraňuje sa pred tým všetkým po svojom. Môžete jej rozhovorom pomôcť zvládať to, ale určite sa musí začať konať aj v škole. Triedna pani učiteľka sa môže obrátiť aj na CPP. Tam jej určite budú vedieť poradiť, prípadne jej prídu do triedy urobiť intervenciu.

Držím prsty, aby sa Vám situácia podarila vyriešiť.

Prajem pekný deň.
Mgr. Natália Rajnohová
Učiteľka pre primárne vzdelávanie