Manželova 9 ročná dcéra schováva veci. Prečo to robí?

Zodpovedané
13. júl 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom nášho problému. Potrebujem zistiť, že prečo manželova 9 ročná dcéra, ktorá k nám chodí každý druhý víkend schováva veci v našej domácnosti.

Xkrát som niečo hľadala, dôležité veci, ktorých sa ona nemala ani chytať. A našli sme to až o dva týždne, keď prišla znova a spýtali sme sa jej na to. Som z toho zúfalá.

Dnes sme išli na návštevu k mojim rodičom, sedeli sme na terase a ona na pár minút odišla. Myslela som si, že išla do auta pre niečo. Ale ona išla k môjmu otcovi do garáže, poschovávala mu zapaľovače aj cigarety. Mal čo robiť kým to našiel. Ide proste o princíp.

Čo keď mi schová nejakú dôležitú vec?

Alebo mojej malej niečo dôležité?

Na nervy som z toho.

Prečo to robí?

Vždy klame, že ona to nikam nedala, ale nakoniec tú vec bez slova prinesie.

Ďakujem

Dobrý deň,

odpoveď na otázku prečo manželova dcéra schováva veci vám nedám.
Toto správanie jej zrejme niečo prináša. Skrýva sa za ním nejaká emócia a za ňou zrejme nejaká potreba. Možno volá po pozornosti, chce cítiť, že má veci pod kontrolou, potrebuje nejakú istotu, popr. bojuje o niečo. Tiež však za tým môže byť iné nutkanie, ťažko povedať.

Veľa tu iste zohrávajú vzťahy, ktoré počas života má, mala, ako znášala separáciu rodičov, či má súrodencov či už vlastných alebo nevlastných atď.

Keď je u vás, vytvárajte jej bezpečie a prijatie. Komunikujte empaticky. Pracujte s jej emóciami, príjmite ich, pomenujte. Nastavujte jej hranice. Prejavujte jej dôveru. Dávajte jej na výber a jej rozhodnutia rešpektujte. Oceňujte ju.

Prejavujte jej pozornosť a lásku. Sledujte jej signály a napĺňajte potreby.
Potrebuje cítiť že ju prijímate, ste tu pre ňu, počúvate ju, snažíte sa jej rozumieť a zaujímate a o ňu.

Keď zistíte, že niečo skryla, premiestnila pomenujte jej to bez odsudzovania. Všimli sme si, že si premiestnila zapaľovač. Chcela si ho dať na iné miesto. Asi si sa nudila. Nechcela si, aby sme to našli. Chcela si zistiť čo my na to. (podobnými vetami hádajte, čo za tým mohlo byť). Len vecne pomenujte čo sa stalo, ako sa cítila.
Nastavte keď tak hranicu. Tie veci ale nie sú na premiestňovanie/ skrývanie.
Môžeš poskrývať niečo iné (dajte jej na výber, popr. kam čo môže schovávať), môžte skúsiť navrhnúť, že to budete hľadať.

Keď u vás prespáva, môžete si spolu tú situáciu večer v kľude prebrať. Zisťujte ako sa cítila, čo by potrebovala.

Naznačte jej, že ju ako osobu prijímate, snažíte sa jej rozumieť, ale že jej správanie je nežiadúce.

Skúste sa vyvarovať odsudzovanou, kriku, trestom, vyhrážkam, dohováraniu. To môže celú situáciu ešte zhoršiť.

Odporúčam vám poradiť sa so psychológom. Za jej správaním môže byť čokoľvek a treba prísť na to čo.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com