Je vhodné povedať dieťaťu o tom, že má aj biologického otca?

Zodpovedané
11. sep 2022

Dobrý deň,

synček má 7 rokov a od jeho 2 rokov žije s nami môj partner, ktorého syn považuje za ocka. Aj ho tak volá. Žije v tom, že je jeho vlastný. Nevie o tom, že má ešte vlastného biologického otca, ktorý o neho nejaví záujem od jeho troch mesiacov.

Má súdom dané, že ho môže vídať každé dva týždne, ale ani raz nebol. Syn ho nikdy nevidel, nepozná ho. Pri nástupe do školy musel biologický otec podpísať papiere o nástupe. Povinnosť si splnil, ale nezhovárali sa. Syn si myslel, že to je cudzí pán.

Mám mu povedať, že má biologického otca?

Ďakujem

Dobrý deň,

myslím, že z nejakého dôvodu táto myšlienka zamestnáva vašu myseľ. Na to či to dieťaťu povedať neexistuje univerzálna odpoveď.

Všetko má svoje plusy aj mínusy. Ak to nepoviete a dozvie sa to, prípadne budete nútená mu to povedať napr. zo zdravotných dôvodov neskôr prídu výčitky z jeho strany. A ak sa to náhodou dozvie naruší sa dôvera medzi vami. Často sa takto deti cítia podvedené, oklamané.

No jedno je pravda, že po vyrozprávaní sa zväčša príde úľava. Ak nie aj hneď, tak po čase určite.

Otvorenosť je vo vzťahu veľmi dôležitá. V zdravom vzťahu by sme si mali hovoriť i tvrdú pravdu a aj veci, ktoré možno zabolia. Pravdu však treba dávkovať podľa emočnej kapacity dieťaťa, sledujte jeho emočné reakcie.

Je teda na vašom uvážení a rozhodnutí, čo si zvolíte.

Prajem veľa zdaru.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička