Aký je Váš názor na silený smiech dvojročného syna?

Zodpovedané
4. mar 2020

Dobrý deň,

máme dvojročného syna, ktorý sa strašne silene smeje. Veľmi málo sa smeje prirodzeným detským smiechom. Vždy sa len hlasno smeje a vyslovene na silu.

Od malička sa usmieval veľmi málo a začal sa aj nahlas smiať relatívne neskoro. Bohužiaľ u nás doma nie je veľmi dobrá atmosféra, s partnerom sa často hádame a bojím sa, aby to nemalo zlý dopad na syna..

Čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

tento prejav sa u niektorých detí vyskytuje, avšak mám skúsenosť, že skôr u starších, ktoré tak skúšajú, napodobňujú, chcú pozornosť a zaujať.
Prečo sa to mohlo objaviť u vášho synčeka neviem.

Avšak, ak u neho nastal akýkoľvek zmätok v emóciách, poprípade sa v nich sám nevyzná, má tie prejavy ako keby popletené, treba pracovať s emóciami.
Zrkadlite mu ich, pomenujte mu čo asi cíti. Môžete popísať aj jeho telesný prejav. Sledujte jeho prejavy a reflektujte ich.

Napadlo mi tiež, či to len niekde neodpozeral. Od niekoho, poprípade z telky, a skúša. Možno zistil, že mu toto správanie na niečo funguje a používa to ako stratégiu. Možno mu to niečo prináša. Naozaj je to ťažko určiť.

Či je tak alebo tak, syn potrebuje vás a vašu podporu. Obráťte sa naňho, venujte mu pozornosť a komunikujte čo sa deje. Komunikujte empaticky. Reflektujte a zrkadlíte synove emócie. Pracujte s nimi. Komunikujte mu čo vidíte, počujete. Pýtajte sa ho ako sa cíti, skúste si prečítať nejaké knižky o emóciách, poprípade si pozerajte tváre v časopisoch a hovorte mu ako sa tvária a ako sa asi cítia. Venujte tomu pozornosť.

Nastavujte láskavo hranice. Syna oceňujte, prejavujte mu dôveru. Dávajte mu pocítiť, že sa zaujímate, že ho počúvate, snažíte sa mu rozumieť. Venujte mu pozornosť, prejavujte lásku, dávajte mu pocítiť, že je pre vás dôležitý.

Sledujte synove signály a napĺňajte jeho potreby.

Pokiaľ sama cítite, že doma to nie je ideálne a že by domáca atmosféra mohla mať na syna negatívny dopad, poprípade spozorujete nejaké iné prejavy, ktoré upútajú vašu pozornosť, poraďte sa s odborníkom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com