Ako pomôcť bojazlivej štvorročnej škôlkarke?

Zodpovedané
22. okt 2019

Dobrý deň,

moja štvorročná dcérka nastúpila v septembri prvýkrát do škôlky. Od prvého dňa sa od učiteľky nepohne. Ona to nazýva, že všade chodí za pani učiteľkou. Kolektív - deti úplne odmieta. Nechce sa s nimi hrať, neprehovorí s nimi ani slovo.

Čo sa týka bežných činností ako jedlo, cikanie, maľovanie a celkovo aktivity, tak tie zvláda v pohode.

Na otázku, či sa hrá s hračkami, jej odpoveď je: "v škôlke nie sú pekné hračky".
Doma a v prostredí, ktoré pozná je z nej usmievavé a veľmi zhovorčivé dieťa. Je vcelku samostatná. V cudzom prostredí sa drží pri mne a pri manželovi. S deťmi, mimo tých, ktoré pozná od malička, nechce nadviazať kontakt. Nechce ani len pozdraviť, nechce sa hrať s nimi. Od malička je bojazlivejšej povahy.

Ako jej môžem pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

píšete, že by ste chceli dcérke pomôcť, ale rozmýšľam s čím. Má potrebu sa s deťmi kamarátiť a trpí tým, že má strach, alebo nevie ako na to? Alebo je to vaša potreba, aby s nimi bola vo väčšom kontakte.

Z toho, čo opisujete, sa totižto javí ako bežné 4 ročné dievčatko, ktoré je pri kontakte s cudzími opatrnejšie, bojazlivejšie.

V škôlke je ešte relatívne krátko, je možné, že si zvykne. Je prirodzené, že pri cudzích, aj keď deťoch, sa necíti komfortne. Je opatrná. Nemá rada zmeny. Avšak zdá sa, že v každodenných aktivitách a živote jej to nejaké zásadné problémy nespôsobuje.

Dcérku sledujte, buďte vnímaví k jej signálom, reagujte citlivo na jej potreby. Vytvárajte jej bezpečné a prijímajúce prostredie, aby nadobudla pocit, že svet je bezpečné miesto a nemusí sa doňho báť vyraziť.

Ak máte pocit, že dcérke táto situácia spôsobuje ťažkosti, že sa v škôlke, poprípade mimo nej, trápi, má problémy s adaptáciou, ak o ňu majú obavu napr. aj učiteľky, spolupracujte so škôlkou a môžete skonzultovať aj s odborníkom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com