Ako pomôcť 5 ročnému dieťaťu s ADHD?

Zodpovedané
30. okt 2020

Dobrý deň,

mám 5 ročného syna, ktorému pred pol rokom diagnostikovala psychologička ADHD. V škôlke býva len doobeda, lebo nechcel spávať a rušil iné detičky. Po dohode s psychologičkou ho brávam domov na obed.

Má prejavy agresivity. Keď nie je po jeho vôli, tak sa hnevá a bije nás. Alebo bije iné deti. Boli sme u neurologičky a tá mala spraviť EEG, ale synček sa bál tej čiapky s káblikmi a nechcel spolupracovať.

Pani doktorka nás behom 15 minút vybavila s popisom, že potrebuje liečbu v nemocnici na psychiatrii /pozorovanie/ alebo liečbu liekmi. V škôlke nie je špeciálny pedagóg a pani učiteľky moc nevedia ako s ním vychádzať. Skôr mi príde, že čakajú kedy ho odtiaľ vezmem preč.

Som zúfalá, lebo som samoživiteľka 3 detí a tu v dedine inú škôlku nemáme. Ani nemám toľko finančných prostriedkov, aby mohol navštevovať súkromnú.

Dali by ste svoje 5 ročné dieťa do nemocnice?

Ako by som mu mohla pomôcť obmedziť tieto prejavy, aby sa netrápil aj on a aj ja?

Veľmi ma to psychicky trápi. Pani psychologička nám dala nejaké rady, ale mám pocit, že na môjho malého to nijako nezaberá.

Bola by montessori škôlka lepšia?

Ďakujem

Dobrý deň,

veľmi ťažko sa mi odpovedá nakoľko nepoznám syna a špecifiká jeho diagnózy. Každé dieťa, aj s tou istou diagnózou je iné, inak reaguje a pre nastavenie spolupráce tieto špecifiká a konkrétnosti treba poznať.

Vo všeobecnosti pri poruchách pozornosti a hyperaktvity pomáha keď sú pre dieťa aktivity dňa predvídateľné. Ak má čas sa na ne pripraviť. Nejaké náhle aktivity, zmeny, môžu vyvolať zmätok, hnev.

Pre každé dieťa platí, že potrebuje, aby bolo jeho prostredie predvídateľné, prijímajúce a bezpečné. Skúste také synovi vytvárať. Rozprávajte sa dopredu o tom, čo bude. Aký deň ho čaká. Poprípade si to niekam nalepte, nakreslite, vytvorte si harmonogram, rituály, pravidlá.
Dôležitá je práca s emóciami. Komunikujte ich synovi, odzrkadlite, príjmite. Venujte mu pozornosť, prejavujte lásku a reagujte na jej potreby.

Čo sa týka medikácie, v určitých prípadoch určite môže pomôcť. Odporúčala by som vám absolvovať ešte nejaké mapovania, možno aj u iných špecialistov (detský psychiater napr.), ktorí sa deťom s ADHD venujú, aby ste dokázali pre syna ušiť starostlivosť jemu na mieru tak, aby bola pre všetky strany prijateľná a pomáhajúca. Psychológ sám by nemal dať diagnózu ADHD. Pátrala by som naozaj po tom, ći ide skutočne o ADHD. Zisťujte si, pýtajte sa, konzultujte na viacerých miestach.

Predpokladám tiež, že syn je, alebo by mal byť sledovaný v nejakej špeciálnej ambulancii, skúste sa poprípade poradiť tam. Je dôležité, aby ten čo navrhne liečebný postup aspoň trochu poznal syna a jeho špecifiká.

Aj vy doma musíte hľadať cesty a spôsoby, ktoré vám budú fungovať a budú pre vás v živote s touto novou diagnózou efektívne.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com