5 ročná dcérka sa nevie začleniť do kolektívu. Ako jej môžme pomôcť?

Zodpovedané
16. okt 2019

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu, že ako pomôcť mojej dcérke začleniť sa do kolektívu.V škôlke sa s nikým nehrá, drží sa stranou. Je to taký samotár. Samozrejme, že ani deti sa s ňou moc hrať nechcú.

Viem, že ju to trápi a je z toho smutná. Od narodenia je skôr taká nesmelá a tichá.

Ako jej môžem pomôcť?

Druhý problém je, že máme 18 mesačné dvojičky a neustále im robí zle. Vysvetľovali sme jej to po dobrom a aj po zlom. Nič nepomáha.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.
Čo sa škôlky týka, správanie druhých detí ovplyvniť nedokážete.
Viete byť pre ňu podporou doma. Vytvárajte jej bezpečné a prijímajúce prostredie. Poskytujte jej empatickú reakciu. Pýtajte sa jej, čo by jej v škôlke pomohlo. Vysvetľujte ak sa bude pýtať.
Treba ju posilniť doma, aby ju vonkajšie prostredie nezraňovalo. Aby si bola vedomá svojich kvalít, aby nebola závislá od vonkajšieho hodnotenia, aby si nebrala nepríjemnosti priveľmi osobne.

Čo sa týka toho, že ubližuje súrodencom, treba jej jasne nastaviť hranice. Chytiť ruku, postaviť sa medzi nich. Povedať: Asi sa hneváš. Vidím, že ich udieraš. Ľudia však nie sú na udieranie. Môžeš udierať napr. do gauča.
V zásade platí pomenovať správanie, dať limit a alternatívu.

Skúste s ňou tráviť čas, vyčleniť si nejaký len pre ňu. Môže ísť o žiarlivosť, strach, že vás stratí, že už ju nemáte radi tak ako predtým. Ubezpečujte ju o tom, že je pre vás dôležitá, že ju ľúbite. Skúste medzi deťmi nerobiť rozdiely.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com