3,5 ročná dcérka je v škôlke zaradená medzi staršie deti. Mám to riešiť?

Zodpovedané
23. okt 2019

Dobrý deň,

moja 3,5 ročná dcéra chodí od septembra do škôlky na celý deň. Nedali ju však medzi rovesníkov do najmenšej triedy, ale do triedy s väčšími deťmi. Je tam najmladšia. Deti sú od nej staršie aj o rok a aj také, čo chodia do škôlky už tretí rok.

Prvý deň som žiadala o preradenie do menšej triedy. Bolo to však ututlané. Dcérka sa nevie hrať so žiadnym dievčatkom z triedy. Povie mi, že sa len pozerá ako sa detičky spolu hrajú. Keď pre ňu prídem, tak je sama v kúte a hrá sa s tabletom.

S plačom do škôlky nechodí, nikto jej neprekáža.

Mám to riešiť?

Aký prínos jej dá škôlka, keď je odsunutá, lebo do aktivít sa zapájajú staršie deti?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.
Byť v triede so staršími deťmi má určite svoj význam. Dcérka sa môže od nich veľa naučiť.
Avšak určite nie za cenu, že by sa tam mala trápiť. Ubehlo relatívne málo času.
Vy si dcéru poznáte najlepšie. Vnímajte dcérkine signály. Dajte aj na svoju intuíciu. Veľa záleží od toho ako to dcérka berie, či sa s deťmi nehrá, lebo nechce, oni nechcú, či sa ešte adaptuje, či ju to trápi atď. Ak má z deti napr. strach, popr ju odsúvajú, je prirodzené, že potom sa nechce zapájať.

Oslovte učiteľky, spolupracujte s nimi. Pýtajte sa, vyjadrite svoje obavy. Ak máte pocit, že by jej bolo lepšie inde, odkomunikujte to. Skúste situáciu vyriešiť k spokojnosti.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com