Rodia sa chlapci otočení koncom panvovým prirodzene?

Zodpovedané
17. júl 2021

Dobrý deň,

som v 37. týždni a čakám chlapčeka, ktorý je otočený KP. Lekár mi povedal, že mám prísť až 2 - 3 dni pred termínom a uvidíme ako bude uložený. Neposlal ma ani na žiadne vyšetrenia kvôli sekcii.

Nie je to tie 2 - 3 dni neskoro?

Rodia sa chlapci otočení koncom panvovým prirodzene?

A ešte, už druhý deň ma strašne boli žalúdok. Nie som si vedomá, že by som zjedla niečo zlé.

Je to v poriadku?

Ďakujem

Dobrý deň,

pre pôrod koncom panvovým platia jasné pravidlá, kedy je možno ho viesť vaginálne a kedy je nutný pôrod cisárskym rezom.

Pohlavie dieťaťa nehrá žiadny vplyv. To je taký slovenských folklór. V okolitých krajinách delenie na koniec panvovej chlapec alebo dievča nespoznajú.

Nikdy nebolo dokázané, že by chlapca vaginálny pôrod KP nejako poškodil.

Čo sa týka bolesti žalúdka, môže to byť spôsobené tlakom bábätka, pálením záhy a podobne, Je viac príčin. Ak by problémy pretrvávali, navštívte lekára.

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com