Ako pomôcť dcére, ktorá má panický strach z tehotenstva a pôrodu - tokofóbiu?

Zodpovedané
4. feb 2021

Dobrý deň,

moja dcéra je v 15. týždni a doslova trpí všetkými príznakmi tokofóbie. Dva týždne je nastavená na psychiatrickú liečbu. Lieky pomaly zaberajú, no obavy a strach z priebehu tehotenstva a z pôrodu ju veľmi vyčerpávajú.

Ako jej môžem pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

určite je pre dcéru vhodná tehotenská príprava, kde buď v malých skupinách, alebo individuálne môže rozobrať s pôrodnou asistentkou svoje obavy. Dozvie sa o priebehu pôrodu, metódach tíšenia bolestí, naučí sa pracovať so svojím telom a dýchať.

V súčasnosti veľa týchto kurzov môže absolvovať aj online. Vhodné je aj tehotenské cvičenie, kde sa rozptýli a uvoľní.

Samozrejme, ak už navštevuje psychiatra, tak treba s ním spolupracovať a dodržiavať jeho pokyny.

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com