Aké sú u nás podmienky, resp. kontraindikácie pre vaginálny pôrod po cisárskom reze?

Zodpovedané
6. okt 2022

Dobrý deň,

prvé dieťa som porodila plánovanou sekciou z dôvodu veľkosti plodu - mal skoro 4,5 kg, veľký obvod hlavy, široké plecia a ešte bol aj omotaný pupočníkom. Viac ako sekcie som sa bála kliešťov, zvonu, skákania po bruchu a prípadnému poraneniu dieťaťa a seba samej.

Zotavovanie sa po sekcii nepatrí k mojím obľúbeným životným etapám a rada by som rodila prirodzene.

Mám to riskovať, alebo radšej trvať aj na druhej sekcii?

Aké sú u nás podmienky, resp. kontraindikácie pre vaginálny pôrod po cisárskom reze?

Ďakujem

Dobrý deň,

tieto situácie sú posudzované individuálne aj s prihliadnutím k tomu, čo si želá rodička.
Druhý pôrod môže byť úplne iný, rovnako ako bábätko nemusí byť také veľké.

Posúdiť to môže len Vás lekár. On zhodnotí aktuálne tehotenstvo, stav jazvy a po dohode s Vami zvolíte optimálny zpôsob pôrodu.

Pre uistenie máte právo aj na druhý názor.

Za mňa - ak sú splnené podmienky pro vaginálny pôrod (dobrý stav jazvy, pripravenosť pôrodných ciest, váha bábätka) má určite význam to skúsiť.

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com