Aké sú predoperačné vyšetrenia pred operáciou pŕs?

Zodpovedané
28. nov 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom operácie pŕs.

Čo všetko pred operáciou pŕs okrem návštevy internistu a covid testu spadá pod predoperačné vyšetrenia?

Treba sa dopredu objednať aj na anesteziológiu, alebo toto vyšetrenie bude vykonávať anestéziológ v deň operácie?

Ďakujem

Dobrý deň,

v podstate každá klinika, respektíve anesteziológ vyžaduje podobné predoperačné vyšetrenie, ktoré pozostáva z nevyhnutných všeobecných testov krvi a základnej funkcie srdca (EKG) . Pri niektorých zákrokoch sú potrebné rozšírené vyšetrenia zrážacích parametrov krvi alebo RTG hrudníka.

Často sú vyžadované aj potvrdenia o chronických infekčných ochoreniach ako žltačka, syfilis, HIV, aktuálne aj COVID-19.

Pri operácii prsníkov je vhodné USG a/alebo MMG vyšetrenie.

Následne je predoperačné interné vyšetrenie rozšírené o vyjadrenia špecialistov, ak sa pacient lieči na nejaké pre operáciu podstatné chronické ochorenie alebo ak sa pri všeobecných testoch objaví nejaká anomália.

Pred estetickou operáciou je posudzovanie anomálií testov prísnejšie ako pri operáciách zo zdravotných dôvodov.

Samotné anesteziologické vyšetrenie musí robiť len lekár/zariadenie kde sa operácia vykoná. Preberá zodpovednosť za zákrok. Zákon hovorí, že máte mať možnosť minimálne 48 hodín pred operáciou hovoriť s Vašim anesteziológom o detailoch anestézie.
V praxi sa to nedodržuje, pacienti by museli absolvovať ďalšiu cestu kvôli anestezilogickému vyšetreniu, ale je dobré vedieť, že tá možnosť tu vždy je.