Môžu vnúčence zdediť pozemky po starom otcovi ako novonadobudnutý majetok, keď sa vzdali dedičstva po otcovi?

Zodpovedané
17. apr 2024

Dobrý deň,

vlastník pozemku zomrel niekedy v 80. rokoch a jeho jediný syn pozemky nededil. Pravdepodobne o nich nevedel a neboli zahrnuté do dedičského konania. Časom aj jeho syn umrel. Bol to však problémový človek, s manželkou sa rozviedol, dom prepísal na cudzích ľudí. Keď zomrel, tak mal dlžoby a exekúcie.

Zostali po ňom 2 plnoleté deti, ktoré sa kvôli exekúciam vzdali dedičstva.

Môžu vnúčence zdediť pozemky po starom otcovi ako novonadobudnutý majetok, keď sa vzdali dedičstva po otcovi?

Ďakujem

Dobrý deň,

vo všeobecnosti platí, že ak sa objaví po právoplatnosti uznesenia, ktorým sa konanie o dedičstve skončilo, ďalší poručiteľov majetok, prípadne aj dlh, súd na návrh vykoná o tomto majetku dodatočné konanie o dedičstve.

Predpokladám, že každý zo zúčastnených subjektov by mal mať v rámci dodatočného konania všetky práva a povinnosti ako v pôvodnom konaní.

Z toho by mi vyplývalo, že v rámci dodatočného konania môžu dedičia dediť, aj keď sa v pôvodnom konaní kvôli exekúciám dedičstva vzdali.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk