Môžem dostať výpoveď, keď moje pracovné miesto nebolo zrušené a zamestnávateľ mi neponúkol inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve?

Zodpovedané
30. jan 2024

Dobrý deň,

momentálne som na rodičovskej dovolenke, ktorá mi končí v januári 2024. Potom budem mesiac čerpať dovolenku. Na mojej pozícii pracuje iný zamestnanec a mne zamestnávateľ ponúkol inú pozíciu “vraj” na základe paragrafu 157,ods.2. Túto som odmietla.

Môže mi dať zamestnávateľ výpoveď, i keď moje pracovné miesto nebolo zrušené a neponúkol mi inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve?

Má inú možnosť ako rozviazať pracovný pomer?

Ako by som mala v tom prípade postupovať?

Mám sa obrátiť na zamestnávateľa pre neplatnosť výpovede alebo rovno na inšpektorát práce?

Ďakujem

Dobrý deň,

po nástupe do práce by ste mali trvať na tom, aby zamestnávateľ dodržal všetky podmienky podľa ust. § 157 ods. 2 Zákonníka práce (t. j. hlavne zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko, alt. /ak toto nie je možné/ na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve).

Ak zamestnávateľ tieto podmienky poruší (a bude trvať na tom, aby ste vykonávali inú prácu), môžete v tejto veci podať podnet na príslušný inšpektorát práce.

Ak by však zamestnávateľ tieto podmienky porušil a v nadväznosti na to Vám dal výpoveď, podnet na inšpektorát práce síce podať môžete, no bolo by pre Vás neefektívne, ak by ste podali i b a tento podnet. V tomto prípade by totiž zrejme bola výpoveď z pracovného pomeru neplatná a ak by ste chceli svoje nároky z tejto neplatnosti vymáhať, musíte ich uplatniť na súde (= podať na príslušnom súde žalobu) najneskôr v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť.

V žiadnom prípade by som Vám neodporúčala podpisovať dohodu o skončení pracovného pomeru. Iba ak by Vám v takej dohode zamestnávateľ výslovne priznal odstupné, vďaka ktorému by pre Vás skončenie pracovného pomeru bolo akceptovateľné. Dohodou totiž možno platne ukončiť pracovný pomer i vtedy, ak by Zákonník práce nepripúšťal skončenie pracovného pomeru výpoveďou.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk