Môžem dcére zmeniť priezvisko, keď sa ja ako jej matka rozvediem?

Zodpovedané
16. aug 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom zmeny priezviska.

Môžem po mojom rozvode zmeniť dcérke priezvisko?

Chcela by som jej dať moje, ktoré som mala za slobodna. Ja si priezvisko zmením a chcem, aby mala neplnoletá dcérka moje priezvisko.

Potrebujem súhlas otca?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pokiaľ je Váš bývalý manžel zákonným zástupcom dcéry, budete na zmenu priezviska dcéry potrebovať aj jeho súhlas.

To, či je zákonným zástupcom, by malo vyplývať z rozhodnutia, ktorým súd upravil rodičovské práva a povinnosti Vás oboch k Vašej dcére. Ak taký rozsudok neexistuje, ste obaja zákonnými zástupcami.

Ak by Váš manžel v tejto veci odmietol súhlas udeliť, mohli by ste za istých okolností žiadať, aby bol tento jeho súhlas nahradený súdnym rozhodnutím. Napr. ak sa o dcéru dlhodo nezaujíma, ak ju týral a pod.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk