Môže počas prvých 10 dní práceneschopnosti zamestnávateľ sám skontrolovať zamestnanca?

Zodpovedané
19. mar 2024

Dobrý deň,

rada by som sa poradila.

Môže počas prvých 10 dní práceneschopnosti zamestnávateľ sám skontrolovať zamestnanca, či sa zdržiava na adrese?

Musí byť prítomný pri kontrole súčasne aj zamestnanec SP?

Ak áno, tak v akom zákone/zákonoch to má oporu?

Je pravda, že počas prvých 10 dní PN má právo zamestnávateľ sám skontrolovať zamestnanca, či sa zdržiava na adrese, ale už nemôže počas prvých 10 dní PN skontrolovať liečebný režim?

Vraj liečebný režim spadá do kompetencie Sociálnej poisťovne, ktorá už od prvého dňa PN zamestnanca môže vykonať jeho kontrolu. Od 11. dňa PN zamestnanca už chodia len zamestnanci Sociálnej poisťovne na kontroly.

Ďakujem

Dobrý deň,

zamestnávateľ môže kontrolovať len to, či sa zamestnanec zdržiava na adrese, na ktorej by sa počas PN zdržiavať mal (účasť zamestnanca Sociálne poisťovne nie je potrebná). Prípadnú kontrolu liečebného režimu môže vykonať len Sociálna poisťovňa.

Žiaľ sa mi nepodarilo dohľadať normu, z ktorej toto oprávnenie zamestnávateľa vyplýva, preto predpokladám, že ide o ustálený výklad súdnej praxe.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk